Články odjinud

Kurdský politik zadržený v Praze je volný. Musel soudu slíbit, že neopustí Evropskou unii

Kurdský politik zadržený v Praze je volný. Musel soudu slíbit, že neopustí Evropskou unii

Kurdského politika Sáliha Muslima dnes propustil Pražský městský soud na svobodu. Novinářům to před jednací síní oznámil mužův právník Miroslav Krutina. Soudce pražského městského soudu přijal slib zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima, že se bude na základě předvolání účastnit soudních jednání a že se bude zdržovat pouze ve státech Evropské unie. 

Státní zastupitelství navrhovalo vzít Muslima do předběžné vazby, kde by čekal na extradiční řízení. Soudce Jaroslav Pytloun však návrhu nevyhověl. Muslim opustil jednací síň sice v doprovodu policejních těžkooděnců, avšak bez pout na rukou. Oznámení právníka přivítali nadšeným křikem Kurdové, kteří politika přišli podpořit na chodbu soudu.

Pytloun odmítl své rozhodnutí komentovat, odkázal na tiskovou mluvčí soudu. Ta zatím potřebné informace o výsledku jednání neobdržela.

Česká policie muže zadržela v sobotu na základě zatykače vydaného Nejvyšším soudem v Ankaře. Turecko označuje sedmašedesátiletého Muslima za teroristu. Turecký velvyslanec v Česku v pondělí uvedl, že propuštění Muslima by mohlo mít negativní vliv na česko-turecké vztahy.

Podle informací ČTK se zatykač týká několika trestných činů včetně vraždy nebo rozvracení integrity státu. Muslim do loňska působil ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Proti zadržení politika v pondělí demonstrovaly kurdské organizace v řadě zemí, kromě ČR například v Dánsku, Norsku, Kanadě nebo Británii. Dnes se desítky protestujících Kurdů sešly i před budovou pražského městského soudu.

Obdobně jako v Muslimově případě postupoval pražský městský soud například v další sledované kauze ruského umělce Olega Vorotnikova, který byl zadržen na základě mezinárodního zatykače vydaného kvůli aktivitám disidentské výtvarné skupiny Vojna. Soudkyně tehdy přijala umělcův písemný slib, že neopustí Česko a bude se dostavovat k soudu kvůli vydávacímu řízení.

 

Články odjinud