Lex Mynář? Poslanci se neshodli, jestli má mít kancléř nejvyšší prověrku | info.cz

Články odjinud

Lex Mynář? Poslanci se neshodli, jestli má mít kancléř nejvyšší prověrku

Debata poslanců ústavně-právního výboru o předloze STAN, podle níž by musel mít prezidentův kancléř ze zákona prověrku na nejvyšší stupeň utajení, skončila bez jasného výsledku. Výbor dnes nedoporučil plénu předlohu schválit ani zamítnout.

Poslancům vesměs vadilo, že míří na jednoho člověka, a to na kancléře prezidenta Miloše Zemana Vratislava Mynáře. Zpravodaj Jan Chvojka (ČSSD) nepokládá za šťastné, že jeho jméno figuruje přímo v důvodové zprávě. Je to v podstatě lex Mynář, řekl o předloze Zdeněk Ondráček (KSČM). Nebudu zvedat ruku pro další zmetek, kterým lex Mynář je, prohlásila bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Ačkoli stejnou výtku, tedy, že novela míří na jednoho člověka, vznesl také například Marek Výborný (KDU-ČSL), vzhledem, jak uvedl, nízké politické kultuře na Hradě by ji podpořil. Předsedovi výboru Marku Bendovi (ODS) zase vadí další část předlohy, podle níž by kancléř nesměl zastávat žádnou funkci v politických stranách a hnutích.

Zpřísnění podmínek je na místě, hájila za předkladatele novelu Věra Kovářová (STAN). Skutečnost, že kancléř by musel mít nejpřísnější bezpečnostní prověrku, by podle ní mohla ochránit prezidenta. Rovněž Kovářová zmínila naději, že by se zlepšila politická kultura na Hradě. Je to určitý signál, který vysíláme směrem k Hradu, řekla Kovářová.

Pro návrh, aby výbor doporučil schválení novely, hlasovalo pět ze 16 přítomných členů výboru. Pro návrh předlohu zamítnout, jak jej podal Ondráček, zvedlo ruku osm poslanců a nebyl přijat o jediný hlas. Pokud by novela platila, kancléř by musel získat nejpřísnější prověrku do roka.

Mynář bezpečnostní prověrku na stupeň Přísně tajné nezískal a Národní bezpečnostní úřad zamítl i jeho rozklad vůči tomuto rozhodnutí. Kancléř se rozhodl proti tomu bránit soudní cestou.

Vláda Andreje Babiše (ANO) novelu odmítla pro nesystémovost. Uvedla také, že není třeba, aby měl hradní kancléř osvědčení pro nejvyšší stupeň utajení, neboť kancelář prezidenta pracuje pouze s informacemi podléhajícími stupni utajení Vyhrazené nebo Důvěrné.

Dosavadní úpravu postavení kancléře pokládá hnutí STAN za nedostatečnou. Zákon jen uvádí, že kancléře jmenuje a odvolává prezident.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud