Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé na Vysočině udávají své sousedy kvůli kouřícím komínům. Úředníci jinak kontroly neprovádí

Lidé na Vysočině udávají své sousedy kvůli kouřícím komínům. Úředníci jinak kontroly neprovádí

Novou pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domácích kotlích, zatím využívají úředníci čtyř největších měst na Vysočině hlavně na základě stížností na nadměrný kouř z komína. Jihlavský magistrát zahájil osm kontrol, žádnou pokutu zatím nedal. Třebíčští úředníci prověřovali kotle pětkrát, v jednom případě nařídili majiteli odstranit technický problém u kouřovodu, vyplynulo z ankety ČTK. Změnu přinesla novela zákona o ovzduší, prověrky domácích kotlů zákon umožnil od ledna.

Jihlavský magistrát má za úkol provádět kontroly v krajské Jihlavě a v dalších 78 obcích svého správního obvodu. Pracovníky kvůli tomu nepřibíral. Prověrky, které zatím úředníci udělali, ve všech případech vyplynuly ze stížností lidí.

„Nepředpokládá se tedy, že by úřad dělal kontroly z vlastní iniciativy, jednoduše proto, že na to nemá pracovní síly,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis. To podle mluvčího neznamená, že by lidé měli bez obav topit plasty nebo pneumatikami. „Pokud úřad dostane podnět, musí kontrolu vykonat a postupovat podle zákona včetně ukládání postihu,“ sdělil.

Lidem, kteří by úředníky domů nepustili, hrozí postih až 50 000 korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem, kupříkladu odpadem či uhelným prachem. Kontroly mohou provádět obce s rozšířenou působností.

Úředníci třebíčské radnice udělali kvůli přijatým stížnostem na příliš kouřící komíny čtyři kontroly v obytných domech a další v provozovně. „V jednom případě bylo uloženo nápravné řízení, v ostatních nebylo prokázáno porušení zákona o ochraně ovzduší,“ uvedla mluvčí úřadu Irini Martakidisová. Ani na tomto úřadě nebyli kvůli růstu agendy přijati noví pracovníci.

Orgán ochrany ovzduší v městském úřadě ve Žďáru nad Sázavou dostal od začátku roku dva podněty týkající se kouřících komínů z domácností. „Šetřením nebylo prokázáno důvodné podezření na nedodržování povinností vyplývajících ze zákona,“ uvedla mluvčí úřadu Nikola Adlerová. Stěžovatelé se znovu neozvali.

Odbor životního prostředí v Havlíčkově Brodě zatím kontroly kotlů neprováděl, nedostal prý žádnou opodstatněnou stížnost. Ani v těchto dvou naposled jmenovaných městech se úřady kvůli kontrolám nerozrostly.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744