Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé se mi za kroužkování omlouvali, tvrdí poslanec Hlavatý. Útěk zpět do Senátu plánuje navzdory Babišovi

Lidé se mi za kroužkování omlouvali, tvrdí poslanec Hlavatý. Útěk zpět do Senátu plánuje navzdory Babišovi

Jako senátor byl majitel textilní firmy Juta Jiří Hlavatý na posledním místě kandidátky hnutí ANO do parlamentních voleb, díky kroužkování se však do Sněmovny nakonec dostal. Pak začaly veletoče: Hlavatý totiž podle všeho netušil, že kvůli zvolení přijde o své senátorské křeslo, a nestačil se divit. Mluvil o podvodu nebo návratu totality a drsně se obořil na své voliče. Teď znovu potvrzuje, že chce zpět do Senátu – a to i přes nesouhlas Andreje Babiše.

„Já jsem se rozhodl, že budu kandidovat na senátora, a to je definitivní. Budu,“ uvedl Hlavatý v rozhovoru pro Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz. Jeden z nejbohatších lidí Česka s odhadovaným majetkem asi šest miliard korun tak dále čeří politické vody, naposledy prohlásil, že by doplňovací senátní volby, které vyjdou daňové poplatníky na několik milionů korun, měli zaplatit právě voliči, kteří ho kroužkováním poslali do lavic Poslanecké sněmovny.

Hlavatého okázalá vyjádření do médií nicméně již přitáhla pozornost jeho stranického šéfa Andreje Babiše, od kterého schytal pořádnou kritiku. „Je to špatně a nesouhlasím s tím. Může se stát, že nevěděl, že mu zvolením do Sněmovny zanikne post senátora. Ale způsob, jakým to komentoval, že jde znovu do senátních voleb a mají to zaplatit voliči, to je absurdní. Asi si to měl zjistit dopředu,“ komentoval Babiš kroky poslance ze své kandidátky.

Hlavatý nicméně nyní tvrdí, že to, že mají doplňovací volby zaplatit lidé, kteří ho kroužkováním poslali do Poslanecké sněmovny, myslel jen jako nadsázku. Dodal přitom, že se mu za ono kroužkování lidé nyní údajně omlouvají. „Říkají mi, že přece volby nejsou jen o tom, aby se z nich vygenerovali poslanci, ale že to je i určitá forma podpory, dávají hlas těm, kterých si váží. Na tom něco je,“ řekl Hlavatý.

Přesto však současný poslanec se senátorskými ambicemi po svém zvolení do parlamentních lavic tvrdil, že se cítí být podveden. „Vracíme se zpátky do totality," hřímal pro Deník. „Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí. Nikdo mě na to ani neupozornil. Pokud bych se rozhodl nebýt poslancem, tak dnes končím v politice,“ dodal poslanec.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744