Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidem v nouzi bydlení zajistí stát, schválila vláda. Je to nakupování hlasů, kritizuje osekaný návrh opozice

Vláda odsouhlasila návrh zákona o sociálním bydlení. Normu, které má pomoci desítkám tisíc lidí v bytové nouzi, si vytyčila jako prioritu. Dlouhé měsíce se ale kolem ní vedly mezi koaličními partnery spory. Na dnešní jednání se tak dostala částečně „vykostěná“ verze zákona. Normě to ale dává šanci, že by mohla být schválená do podzimních voleb. I když ministerstvo pro místní rozvoj vedené Karlou Šlechtovou (za ANO) dál trvá na svých výhradách.

Současný návrh je například mnohem vstřícnější směrem k obcím. Ten původní jim přikazoval nabídnout nájemní byt každému, kdo dnes pobírá příspěvek na bydlení. Stát jim v tom měl finančně pomoci. Podle současného návrhu by už šlo jen o jejich dobrovolnost. Zbytek žadatelů by měl zaopatřit Státní fond rozvoje bydlení.

Zákon teď zamíří do parlamentu, kde by se mohlo hrát o hlasy hnutí ANO. Ministryně Šlechtová se dnes zdržela hlasování. Požaduje zúžení cílové skupiny a povinnou sociální práci. „Vláda po dvaceti letech schválila zákon o sociálním bydlení. Sliboval ho Topolánek, schválil Sobotka a Bělobrádek. Babiš se zatím zdržel podpory a doufáme, že v parlamentu bude ANO podporovat zákon tak, jak slíbilo před minulými volbami,“ popisuje pro INFO.CZ Štěpán Ripka z iniciativy Mít svůj domov.

Opozice dnes projednávaný návrh zákona kritizovala. „Bohužel ani zpracovatel zákona vlastně neví, jak má systém sociálního bydlení v praxi fungovat. Teď to vypadá, že každý, kdo se přihlásí, dostane sociální byt. Bez ohledu na to, zda se žadatel snaží pracovat, práci hledat, zda posílá děti do školy, nebo jen natahuje ruce po státu a sociálních dávkách. Bohužel se na konečné podobě zákona podepisují blížící se volby a snahy politických stran nakupovat voliče prostřednictvím rozdaných bytů," uvedla před jednáním expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová.

Na nedostatky současné verze upozorňovala i Strana zelených. “Poslední verze zákona podle všeho nemá pojistky, které by zabránily výstavbě sociálních bytů ve vyloučených lokalitách. Řada lidí z ubytoven se navíc může ocitnout za pár let na ulici, až budou dávky do ubytoven plošně zrušeny, ale oni nedostanou nabídku na nájem v sociálním bytě. Zákon jim totiž neposkytuje dostatečně silnou garanci sociálního bydlení,” uvedl odborník na sociální věci SZ Tomáš Tožička.

Na problém s plošným ukončením vyplácení dávek upozorňovala i iniciativy Mít svůj domov. Před začátkem jednání mluvila o slibu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové ustanovení změnit. Ta dnes ale pozměňovací návrh nakonec nenačetla. Stát by se tak mohlo ještě v parlamentu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744