Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidí na dlouhodobé nemocenské přibylo. Téměř třetina pracovníků je doma déle než měsíc

Lidí na dlouhodobé nemocenské přibylo. Téměř třetina pracovníků je doma déle než měsíc

Sněmovna dnes posvětila novelu zákona, která má od nového roku zvýšit nemocenskou pro dlouhodobě nemocné. Podle České správy sociálního zabezpečení však proti předchozímu roku lidí na neschopence přibylo a zvedl se i počet a podíl dlouhodoběji nemocných. Téměř třetina pracovníků v Česku, kteří loni onemocněli, byla na nemocenské déle než měsíc. Víc než dva měsíce kvůli nemoci nechodilo do práce 18 procent stonajících.

Sněmovna dnes schválila novelu, která dlouhodobě nemocným zvyšuje od příštího roku nemocenskou. Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávají nyní od 15. dne nemoci 60 procent základu příjmu. Nově by mohli mít od 31. dne 66 procent základu a od 61. dne pak 72 procent. Zákon dostane k projednání ještě Senát a k podpisu prezident.

Loni nemocenská trvala v průměru 42,17 dne. O rok dřív léčení zabralo 41,37 dne. V minulém roce nejdéle kvůli stonání mimo práci byli nemocní ve Zlínském kraji, a to průměrně 51,21 dne. Nejkratší dobu se zotavovali lidé v Praze, a to 32,4 dne. Zhruba stejný čas k vyléčení potřebovali pracovníci v metropoli i v roce 2015. Tehdy nemocenská trvala nejdéle ve Zlínském kraji - v průměru 49,79 dne.

Loni evidovala ČSSZ víc než 1,58 milionu případů ukončených pracovních neschopností. Z nich 30,8 procenta trvalo přes 31 dní. Přes dva měsíce stonalo 17,8 procenta pracovníků. Na 100.000 obyvatel v Česku připadalo 4626 lidí, kteří zůstali na nemocenské přes měsíc. Nejvyšší byl počet v Jihomoravském kraji, a to 9046. Naopak nejméně zaznamenala správa v Praze - 3154.

V roce 2015 skončilo 1,53 milionu pracovních neschopností. Delších než 31 dní bylo 29,9 procenta z nich. Víc než 61 dní pak zabralo léčení 17,2 procentům stonajících. Na 100.000 obyvatel připadlo 4328 lidí, kteří zůstali na nemocenské víc než měsíc. Nejvíc jich bylo v Jihomoravském kraji, a to 6544. Nejméně naopak ČSSZ zaznamenala v Praze - 3074. V roce 2014 bylo ukončených nemocenských 1,29 milionu, průměrné stonání trvalo 44,76 dne.

Na úpravě dlouhodobé nemocenské se shodla tripartita. Odboráři situaci dlouhodobě nemocných opakovaně kritizovali. Podle nich se kvůli vážnějšímu stonání mnozí lidé ocitali ve finanční tísni kvůli propadu příjmů, museli žít z úspor, někteří se i zadlužili.

Na nemocenské dávky ČSSZ loni vydala 16,99 miliardy korun. O rok dřív se vyplatilo 15,43 miliardy a v roce 2014 pak 13,88 miliardy. Výdaje rostou také díky zvyšování dávek. Každý rok se totiž zvedají hranice pro stanovení základu příjmu.

Systém nemocenského pojištění, z něhož se kromě dávek v nemoci vyplácí i mateřská, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a nově se bude hradit také otcovská, je dlouhodobě v přebytku. Ten se ale postupně snižuje. Zatímco v roce 2014 dosahoval 3,88 miliardy, loni činil 2,19 miliardy. Novela s vyššími dávkami při delší nemoci by zvedla výdaje příští rok asi o 2,4 miliardy.

Dlouhodobé ošetřovné: Kdo na něj má nárok a jak zažádat? Čtěte zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744