Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidi na facebooku posílali teplické prvňáky „do plynu“. Rasismus nejhrubšího zrna už řeší policie

Lidi na facebooku posílali teplické prvňáky „do plynu“. Rasismus nejhrubšího zrna už řeší policie

Drsným rasistickým útokům musely na severu Čech čelit v posledních dnech teprve šestileté děti. Facebookoví diskutéři jedné stránky s nacionalistickým obsahem totiž třídu prvňáčků složenou především z dětí arabského a romského původu nešetřili, posílali je „do plynu“ a hrozili jim pistolí či granátem. Případem se na podnět Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Na vývoj upozornil deník Aktuálně.cz.

Jaký ohlas vyvolá jejich první společná školní fotografie, tušil jen málokdo. A přeci. Když byla fotografie žáků základní školy Plynárenská z Teplic zveřejněna v rámci seriálu Naši prvňáci Teplického Deníku, strhla se na internetu vlna nenávisti.

Jak upozorňuje iniciativa Hate Free, někteří diskutující si proti šestiletým dětem rozhodně nebrali servítky. „Třída plná teroristů,“ komentoval fotografii jeden z nich. „ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ přizvukovali další. Nenávistné emaily dokonce chodily i ředitelce školy. 

„Je smutné, kam až nenávist a strach může lidi dohnat. Je smutné, že obětí nenávisti a strachu jsou právě ti nejslabší z nás – děti,“ reagoval na smršť nenávistných komentářů pro Hate Free Mohamed Ghaleb, člen školské rady. „Myslím, že bychom se měli učit od těchto dětí, které překonaly své odlišnosti a dokázaly, že se i přes ně mohou spolu bavit, navázat přátelství a najít společnou cestu a řeč,“ dodal.

Příspěvky diskutujících se mezitím začala zabývat policie. „Na základě vámi zaslané informace celou věc prošetříme,“ uvedl pro server Aktualne.cz mluvčí teplických policistů Daniel Vítek.

Nejde přitom o ojedinělý případ. Jak server INFO.CZ informoval, v podobném případu, který jde nyní před soud, facebookový diskutér Aleš Rozsíval v totožném duchu na sociální síti vyhrožoval romskému zpěvákovi Radkovi Bangovi alias Gypsimu.cz. Státní zástupce jej obžaloval z hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatelů či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a projevu sympatií k hnutí směřujícím k potlačení práv a svobod člověka. Za to může skončit až na tři roky za mřížemi.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744