Lidl stahuje lískooříškovou pomazánku. Zdraví mohl ohrozit už jeden namazaný krajíc | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidl stahuje lískooříškovou pomazánku. Zdraví mohl ohrozit už jeden namazaný krajíc

Lidl stahuje lískooříškovou pomazánku. Zdraví mohl ohrozit už jeden namazaný krajíc

Příliš vysoký obsah škodlivých látek v pomazánce odhalil test pořadu A DOST!, který vysílá internetová televize Seznam. Na základě zjištění se řetězec Lidl rozhodl lískooříškovou pomazánku Sympahtica stáhnout. 

„V současné době čekáme na výsledky kontrolního testování. Po celou dobu vše intenzivně řešíme přímo s dodavatelem a učiníme takové kroky, aby se tento případ již neopakoval,“ řekla Seznamu tisková mluvčí řetězce Zuzana Holá.

Podle testu pomazánka obsahuje vysoké množství karcinogenních látek MCPD, které vznikají při rafinaci některých tuků. Podle závěru odborníků pomazánka obsahovala až 3 000 mikrogramů MCPD na kilogram. Denní dávka této škodlivé látky by přitom neměl překročit 0,8 mikrogramů na kilogram váhy člověka.

„Stačí, aby například dvacetikilové dítě snědlo chleba namazaný jednou dvacetigramovou dávkou této pomazánky a už překročí denní povolený limit pro tuto škodlivou látku,“ upozorňuje tvůrce pořadu Jan Tuna.

Obchodní řetězec pamatuje i na ty, kteří si pomazánku již koupili, a nabízí jim vrácení peněz. Pomazánku mohou přinést do jakékoliv prodejny Lidl a nemusí předkládat ani účtenku.

V testu, který hodnotil 29 lískooříškových pomazánek, dobře nedopadlo ani arašídové máslo Meridian společnosti DELMART. V něm byly odhaleny nadlimitní hodnoty toxických produktů plísní. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.