Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidovci jednají o spolupráci se STAN. Ztroskotat může na detailech

Lidovci jednají o spolupráci se STAN. Ztroskotat může na detailech

Hlavní otázka dnešní celostátní konference lidovců je jasná: bude strana spolupracovat s hnutím Starostové a nezávislí a jak to bude případně v praxi vypadat? Zatímco ideově si obě strany pochvalují souznění, na praktické podobě se může celá spolupráce zaseknout. Výrazná část lidovců totiž prosazuje kandidátku KDU-ČSL se zástupci STAN. Jenže pro Starosty a nezávislé to je nepřijatelné.

„Ambicí je, abychom našli takové uskupení, kdy nepůjde o koalici, která by musela splňovat kvótu deseti procent,“ uvedl před časem první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v rozhovoru pro INFO.CZ. Řešení jsou tak v zásadě dvě: kandidátka lidovců, na níž budou přizváni další zástupci, nebo nová politická strana. A právě toto dilema by mohlo celou spolupráci zhatit.

Lidovci z regionů totiž zastřešující straně příliš naklonění nejsou. Bojí se totiž, že by jejich voliči na podzim na kandidátkách marně hledali KDU-ČSL. Výrazné finance by musely směřovat do marketingu nového politického hnutí. Raději by tak viděli kandidátku lidovců se zástupci STAN.

 

Jenže pro Starosty a nezávislé to nepřipadá úvahu. STAN už v úterý schválilo, že chce do podzimních voleb kandidovat společně s lidovci, SNK-ED a dalšími regionálními stranami. Opakovat zkušenost, kdy bylo na kandidátce TOP 09, už ale nechce. „Jít na kandidátku lidovců nic neřeší,“ řekl předseda STAN Petr Gazdík pro INFO.CZ. „Samozřejmě se může stát, že projekt ztroskotá na nějakých sebestředných zájmech nebo nevraživosti,“ připustil. Strana je v takovém případě připravená jít do voleb samostatně.

A hrát se bude přirozeně také o finance, pokud strany ve volbách uspějí. V případě lidovecké kandidátky by směřovaly ke KDU-ČSL, která by je pak přerozdělila STAN. Pokud by šlo o integrovanou politickou stranu, dělili by se „rovným dílem“.

Místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová, jejíž jméno často padá jako kandidát na superlídra pro podzimní volby, se nebrání ani koalici. "Třetí síla by měla mít ambici získat více než 10 procent, a proto by byla legitimní koalice. Na integrované politické hnutí je podle mého názoru trochu málo času," řekla novinářům.

Praktickou otázkou je i to, jak případnou novou stranu zformovat, aby nebyla napadnutelná u soudu. Pokud by totiž šlo jen o fiktivní stranu pro potřebu voleb, mohla by hrozit žaloba. „Za KDU-ČSL nepůjdeme do něčeho, co by mohlo dát podněty k tomu, aby nás kdokoliv zpochybňoval a říkal, že jsme něco obešli. A nedejbože to směřoval k soudu. Dáme si pozor, aby spolupráce byla nenapadnutelná,“ uvedl Jurečka.

Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek rozeslal už před několika dny dopis členům strany. V něm hájí spolupráci se STAN jako možnou historickou šanci, jak hrát v české politice rozhodující roli.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744