Články odjinud

Likvidace neposlušných úředníků a nejistota pro náměstky? Vláda jde měnit služební zákon a kritici mají tyto obavy

Likvidace neposlušných úředníků a nejistota pro náměstky? Vláda jde měnit služební zákon a kritici mají tyto obavy

Kabinet Andreje Babiše v demisi ve středu projedná novelu zákona o státní službě. Navržené změny ale vzbuzují obavy. Jak už INFO.CZ popsalo, s výraznou kritikou se setkala část ohledně služebního hodnocení. V meziresortním řízení se k ní sešlo hned několik významných připomínek. Ani aktualizovaná verze zákona, kterou se bude vláda zabývat, rozpory neodstranila. Došlo pouze k dílčím úpravám.

„Zásadní připomínky jsme uplatnili k navrženým změnám služebního hodnocení. Ačkoli původní návrh byl částečně upraven, nebyly odstraněny naše výhrady k těmto změnám,“ popisuje pro INFO.CZ právnička Odborového svazu státních orgánů a organizací Šárka Homfray.

„Domníváme se, že v navržené podobě bude služební hodnocení moci zpomalit či zamezit platovému růstu státního zaměstnance, případně se stát nástrojem ke znepříjemňování výkonu služby nebo odvolání představeného,“ míní. Změny se dotknou všech státních zaměstnanců, tedy několika desítek tisíc lidí.

Zásadní rozdíl spočívá v intervalu mezi hodnoceními, na která je navázán i osobní příplatek. Zatímco v současnosti probíhá jednou ročně, podle novely by se tak mělo dít ad hoc „podle potřeby“, tedy i po mnohem delším úseku, nebo naopak častěji.

„V otázce opravného prostředku proti tomuto hodnocení nebyl předkladatelem dodržen nám slíbený způsob vypořádání připomínek,“ dodává právnička další výtku.

Kritika se ozývá také od iniciativy Rekonstrukce státu, podle které je zákon projednáván překotně. Některé problematické části podle ní zůstávají i po zapracování připomínek resortů.

„Nově navíc vedoucího služebního úřadu a odborné náměstky nehodnotí náměstek ministra pro státní službu, potažmo generální ředitel, ale hodnotí je pověřený člen vlády v součinnosti s generálním ředitelem. Generálního ředitele potom bude nově hodnotit předseda vlády. Ministři ani premiér přitom nemusí mít pro provedení hodnocení dostatečné odborné předpoklady zkušenosti a znalosti,“ vysvětluje právnička Magdaléna Klimešová. „Jde tedy o usnadnění vyhazovů a cestu ke zpolitizování hodnocení, popřípadě ztrátě nezávislosti související s obavou o výsledek hodnocení,“ dodává její kolega Martin Kameník.

„Superúředník“ Josef Postránecký změny brání. Do systému podle něj přinesou potřebnou flexibilitu. Vylučuje i to, že by je mohl vedoucí úředník zneužít.

Jak už INFO.CZ informovalo, podle Homfray panuje mezi úředníky nervózní atmosféra. A to i kvůli tomu, že kritizovaná novela přichází jen chvíli po změnách systemizace na konci loňského roku. Těsně před vánočními svátky tehdy došlo k rychlým změnám na řadě úřadů.

Změny v hodnocení nejsou jediným problematickým bodem novely. Návrh přichází i se změnami, díky nimž by bylo snazší odvolat odborné náměstky, které měl služební zákon naopak chránit před politickými zásahy a změnami na ministerstvech souvisejícími se střídáním vlád či ministrů. Omezuje také dobu, během níž mohou být ve funkci.

Další problematický bod zmiňuje Homfray: „Materiál bude předložen vládě s jediným rozporem, kterým je zásadní připomínka ČMKOS směřující k novým pravidlům výběrových řízení na místa představených. I nadále trváme na tom, že navržené změny mohou znamenat zásadní ohrožení depolitizace státní služby, a to na všech úrovních řízení“.

Služební zákon přitom patří mezi zásadní normy. Jeho existenci vyžaduje i Evropská komise, která tak v minulosti podmiňovala čerpání evropských fondů. Zákon je pro ní signálem stability a odpolitizování státní správy, ovšem výše zmíněné úpravy jdou podle kritiků právě opačným směrem.

Zákon schválila minulá vláda i za účasti hnutí ANO. Jeho šéf a premiér v demisi Andrej Babiš posléze normu opakovaně silně kritizoval jako přílišnou byrokracii.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud