Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Likvidace neposlušných úředníků a nejistota pro náměstky? Vláda jde měnit služební zákon a kritici mají tyto obavy

Likvidace neposlušných úředníků a nejistota pro náměstky? Vláda jde měnit služební zákon a kritici mají tyto obavy

Kabinet Andreje Babiše v demisi ve středu projedná novelu zákona o státní službě. Navržené změny ale vzbuzují obavy. Jak už INFO.CZ popsalo, s výraznou kritikou se setkala část ohledně služebního hodnocení. V meziresortním řízení se k ní sešlo hned několik významných připomínek. Ani aktualizovaná verze zákona, kterou se bude vláda zabývat, rozpory neodstranila. Došlo pouze k dílčím úpravám.

„Zásadní připomínky jsme uplatnili k navrženým změnám služebního hodnocení. Ačkoli původní návrh byl částečně upraven, nebyly odstraněny naše výhrady k těmto změnám,“ popisuje pro INFO.CZ právnička Odborového svazu státních orgánů a organizací Šárka Homfray.

„Domníváme se, že v navržené podobě bude služební hodnocení moci zpomalit či zamezit platovému růstu státního zaměstnance, případně se stát nástrojem ke znepříjemňování výkonu služby nebo odvolání představeného,“ míní. Změny se dotknou všech státních zaměstnanců, tedy několika desítek tisíc lidí.

Zásadní rozdíl spočívá v intervalu mezi hodnoceními, na která je navázán i osobní příplatek. Zatímco v současnosti probíhá jednou ročně, podle novely by se tak mělo dít ad hoc „podle potřeby“, tedy i po mnohem delším úseku, nebo naopak častěji.

„V otázce opravného prostředku proti tomuto hodnocení nebyl předkladatelem dodržen nám slíbený způsob vypořádání připomínek,“ dodává právnička další výtku.

Kritika se ozývá také od iniciativy Rekonstrukce státu, podle které je zákon projednáván překotně. Některé problematické části podle ní zůstávají i po zapracování připomínek resortů.

„Nově navíc vedoucího služebního úřadu a odborné náměstky nehodnotí náměstek ministra pro státní službu, potažmo generální ředitel, ale hodnotí je pověřený člen vlády v součinnosti s generálním ředitelem. Generálního ředitele potom bude nově hodnotit předseda vlády. Ministři ani premiér přitom nemusí mít pro provedení hodnocení dostatečné odborné předpoklady zkušenosti a znalosti,“ vysvětluje právnička Magdaléna Klimešová. „Jde tedy o usnadnění vyhazovů a cestu ke zpolitizování hodnocení, popřípadě ztrátě nezávislosti související s obavou o výsledek hodnocení,“ dodává její kolega Martin Kameník.

„Superúředník“ Josef Postránecký změny brání. Do systému podle něj přinesou potřebnou flexibilitu. Vylučuje i to, že by je mohl vedoucí úředník zneužít.

Jak už INFO.CZ informovalo, podle Homfray panuje mezi úředníky nervózní atmosféra. A to i kvůli tomu, že kritizovaná novela přichází jen chvíli po změnách systemizace na konci loňského roku. Těsně před vánočními svátky tehdy došlo k rychlým změnám na řadě úřadů.

Změny v hodnocení nejsou jediným problematickým bodem novely. Návrh přichází i se změnami, díky nimž by bylo snazší odvolat odborné náměstky, které měl služební zákon naopak chránit před politickými zásahy a změnami na ministerstvech souvisejícími se střídáním vlád či ministrů. Omezuje také dobu, během níž mohou být ve funkci.

Další problematický bod zmiňuje Homfray: „Materiál bude předložen vládě s jediným rozporem, kterým je zásadní připomínka ČMKOS směřující k novým pravidlům výběrových řízení na místa představených. I nadále trváme na tom, že navržené změny mohou znamenat zásadní ohrožení depolitizace státní služby, a to na všech úrovních řízení“.

Služební zákon přitom patří mezi zásadní normy. Jeho existenci vyžaduje i Evropská komise, která tak v minulosti podmiňovala čerpání evropských fondů. Zákon je pro ní signálem stability a odpolitizování státní správy, ovšem výše zmíněné úpravy jdou podle kritiků právě opačným směrem.

Zákon schválila minulá vláda i za účasti hnutí ANO. Jeho šéf a premiér v demisi Andrej Babiš posléze normu opakovaně silně kritizoval jako přílišnou byrokracii.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1