Likviduje Finanční správa Babišovu konkurenci? „Ministerstvo řekne a udělají cokoli,“ tvrdí svědek | info.cz

Články odjinud

Likviduje Finanční správa Babišovu konkurenci? „Ministerstvo řekne a udělají cokoli,“ tvrdí svědek

Ministerstvo financí ovlivňuje chod svých podřízených organizací. Náměstkyně Alena Schillerová, kterou exministr a lídr ANO Andrej Babiš navrhoval do čela resortu jako svoji nástupkyni, se aktivně účastní porad vedení Finanční správy a zajímá se o živé kauzy. To vše vyplývá ze zjištění webu Seznam Zprávy. Finanční správa přitom čelí podezření, že pomocí zajišťovacích příkazů účelově zlikvidovala některé konkurenty Agrofertu.

„Týká se to Finanční správy, Celní správy, Finančního analytického úřadu. Po poslední výměně náměstkyň došlo k poměrně zásadnímu pronikání do činností těchto podřízených organizací. Za celou praxi působení na ministerstvu financí jsem nezažil, že by se jakýkoli náměstek takovým zásadním způsobem zajímal o živé kauzy a aktivně působil na poradách vedení těchto organizací,“ popsal v pořadu Zvláštní vyšetřování anonymní svědek, který na ministerstvu financí pracuje.

Svědek mluví o náměstkyni Aleně Schillerové. Tu neúspěšně navrhoval šéf hnutí ANO Andrej Babiš jako svoji nástupkyni poté, co v květnu musel z vlády odejít. Schillerová má přitom k hnutí ANO blízko i skrze svoji rodinu. Její dcera je za hnutí političkou, zeť David Rusňák ho sponzoruje.

Schillerová serveru potvrdila, že se porad účastní. Nevidí na tom nic špatného. „To je otázka principu řízení. Seznamuji je s legislativou, co připravujeme, co bylo schváleno, co se řeší. Tato zpětná vazba je důležitá. Jestli to tak dříve nebylo, nebylo to dobře,“ tvrdí.

K likvidaci skrze zajišťovací příkazy stačilo nepodložené obvinění

K vydání zajišťovacích příkazů přitom stačí pouhé podezření, že by firma mohla stát ošidit na dani. Server Neovlivni.cz upozornil na případ podnikatele Michala Kovárníka, který je hlavní linkou také v pořadu Zvláštní vyšetřování.

Kovárník před sedmnácti lety vybudoval v Chrasti na Chrudimsku firmu na výrobu chemikálií KM Plus. Před několika lety se rozhodl rozšířit činnost i o výrobu plastových lahví. Za evropské dotace nakoupil tři stroje.

Právě ty se mu staly osudnými. Finanční úřad pojal podezření, že za šestnáctimilionovou dotaci nekoupil tři, ale jen dva stroje, čímž by ošidil stát na daních. Kontrola z ministerstva průmyslu následně obvinění vyvrátila, našla všechny tři stroje. Jejich existenci podnikatel doložil i v dokumentech pro Finanční úřad. Ten proti němu přesto zasáhl.

„Přišli loni v létě, obstavili účty, majetek, datové schránky odběratelů se zaplnily informací o zajišťovacích příkazech na naši firmu a během jednoho dne byl konec. A dodnes mi nikdo nepředložil důkazy o tom, co jsem udělal, na základě čeho byly ty zajišťovací příkazy vydány,” vzpomínal Kovárník pro Neovlivni.cz. Finančí správa se k případu odmítla vyjádřit.

Když ministerstvo řekne, úředníci udělají cokoli

Reportérům Zvláštního vyšetřování přitom podnikatel sdělil, že před začátkem vlastní výroby odebíral plastové lahve od firmy Mariána Mudráka. Ten ho od rozšíření činnosti odrazoval. V Mudrákově firmě působí i jeho otec Vlastislav a bratr stejného jména. Bratr do loňska pracoval pro Babišův holding Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. S holdingem spolupracovala i celé rodinná firma.

„To víte, republika je malá,“ řekl Kovárníkovi Mudrák, když se ho v pořadu zeptal, jestli o chystaných krocích státní správy věděl.

Pomocí zajišťovacích příkazů přitom Finanční správa zničila více firem. Nejznámější je případ opavské společnosti FAU, na který poukázala neověřená nahrávka z anonymního twitterového účtu Julius Šuman.

Andrej Babiš na ni říká, že „naši klekli na FAU a ta je teď v insolvenci“. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza, jež patří do holdingu Agrofert, který donedávna šéf hnutí ANO vlastnil. Podobně jako FAU dopadla také tiskárna Europrint. Andrej Babiš se hájí, že s případy nemá nic společného a ministerstvo Finanční správu neúkolovalo.

Praxi zajišťovacích příkazů, které Finanční správa začala využívat ve velkém právě za éry ministrování Andreje Babiše, kritizovala Poslanecká sněmovna i ombudsmanka Anna Šabatová.

Ministr financí Ivan Pilný nejprve opakoval, že úředníci své pravomoci nezneužívají, posléze ale obrátil. „Je zřejmé, že pro některé firmy to znamenalo neoprávněnou likvidaci. Za to jsem se omluvil a snažíme se to minimalizovat,“ sdělil Hospodářským novinám.

Že Finanční správa může firmy účelově zlikvidovat, připouští i zmíněný utajený svědek. Úředníci organizací podřízených Ministerstvu financí podle něj vyplní jakýkoli příkaz, který přijde od vedení. „Pokud z ministerstva přijde přípis, oni budou plnit cokoli.“

Tématu se aktuálně chopila i ČSSD. Její volební lídr Lubomír Zaorálek chce na pondělním jednání vlády žádat odvolání šéfa Finanční správy Martina Janečka a náměstkyně Schillerové. Instituce podle něj pod vedením Janečka zajišťovací příkazy zneužila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud