Lístek pro Karla Habsburského, nedemokratické počínání „zemanovců“. Soud obdržel 61 stížností na volbu prezidenta | info.cz

Články odjinud

Lístek pro Karla Habsburského, nedemokratické počínání „zemanovců“. Soud obdržel 61 stížností na volbu prezidenta

Šedesát jedna stížností na prezidentské volby. Přesně tolik obdržel před vypršením zákonné lhůty Nejvyšší správní soud (NSS). Mezi nimi je i žádost neregistrované kandidátky Terezie Holovské, která už před volbami zpochybňovala pět z devíti uchazečů o Hrad kvůli vícenásobným podpůrným podpisům zákonodárců. Soud jí ale tehdy nepřiznal právo zpochybnit registraci jiných kandidátů, když se zároveň nedomáhala vlastní registrace. Nyní po volbách může podat stížnost kterýkoliv kandidát, navrhovatel kandidáta nebo volič.

Problém s podpisy zákonodárců, kteří podpořili více kandidátů, je také tématem stížnosti justičního aktivisty Tomáše Peciny. Poukazuje na to, že ministerstvo vnitra umožnilo registraci kandidátů s vícenásobnými podpisy a NSS je z voleb nevyřadil, přestože právní názor vnitra kritizoval. Pecina to označuje za zmatečnou situaci a navrhuje zopakování voleb. Zároveň neúspěšně podal námitku podjatosti proti všem členům volebního senátu s výjimkou Miloslava Výborného.

Další podněty se týkají například vedení volební kampaně, financování a práce okrskových komisí při sčítání hlasů.

Například žena z Nového Knína na Příbramsku kritizovala předvolební kampaň příznivců Miloše Zemana. Konstatovala, že před volbami lze čekat různé útoky na kandidáty, ale počínání "zemanovců" podle ní nemá s demokracií co dělat. Pisatel stížnosti z Prahy 9 považuje slogan Stop imigrantům a Drahošovi, který se objevil v inzerátech v tisku a na billboardech, za pomluvu.

Za jakých podmínek se mohou konat předčasné volby? Čtěte zde>>>

Muž z Prahy 1 tvrdí, že vhodil do urny vlastnoručně vyrobený lístek pro Karla Habsburského, přesto komise v okrsku podle oficiálních výsledků nezjistila žádný neplatný hlas. Stížnost nejprve podal předčasně, pak se na soud obrátil znovu.

Soudci zatím stihli odmítnout pět podnětů, další čtyři odložili, protože nesplňovaly formální náležitosti. Stížnosti doručené po dnešním uplynutí zákonné lhůty soud musí odmítnout pro opožděnost.

"Soudci volebního senátu NSS průběžně posuzují jednotlivé návrhy, provádějí základní procesní úkony, v případě potřeby zasílají výzvy k odstranění vad návrhů," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Soud musí o všech návrzích rozhodnout do 15 dnů od doručení. Posledním dnem pro rozhodování volebního senátu o včasných stížnostech je tedy středa 21. února. Soud může teoreticky nařídit opakování voleb, pokud zjistí závažné porušení zákona, které mohlo hrubě ovlivnit výsledek.

Lednové volby vyhrál současný prezident Miloš Zeman. Ve druhém kole porazil vědce Jiřího Drahoše. Pochybnosti o vícenásobných podpisech se týkaly Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, kteří nepostoupili do druhého kola.

Před pěti lety NSS dostal 109 stížností. Žádné nevyhověl, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. Ty ale podle soudů nemohly ovlivnit celkový výsledek voleb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud