Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Loupež za bílého dne bez zločinců. Kauza lithium spustila politickou lavinu. Jak vypadá rok poté?

Loupež za bílého dne bez zločinců. Kauza lithium spustila politickou lavinu. Jak vypadá rok poté?

Když tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček před rokem podepsal se společností European Metal Holdings Ltd. memorandum o spolupráci v oblasti těžby a zpracování lithia v České republice, spustil tím politickou lavinu. Byl říjen 2017, blížily se parlamentní volby a z lithia se stalo hlavní volební téma. Jak vypadá „kauza lithium“ rok poté?

Hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem podpis memoranda prezentovalo jako snahu ČSSD vytunelovat a okrást stát.

„Je to naprosto skandální, co tady ČSSD dva týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy, mají velké dluhy. Lithium má těžit státní podnik Diamo, ne opět soukromá firma, kterou neznáme,“ rozčiloval se před volbami Andrej Babiš.

„Je to skandál, je to krádež a my uděláme všechno pro to, aby to memorandum bylo neplatné,“ hřímal na mimořádné schůzi sněmovny právě před rokem.

Po roce je zjevné, že nikdo národní bohatství nerozkradl, z lithia není „nové OKD“ a nakonec – i bývalý ministr Jiří Havlíček, který memorandum podepisoval, je dnes na ministerstvu průmyslu (které je resortem ANO) náměstkem zodpovědným za sekci legislativní a provozní. I když Andrej Babiš veřejně sliboval, že „na Havlíčka podá trestní oznámení“.

720p 360p
Kontaminovaná voda i znečištěné ovzduší. Těžba lithia ve světě vzbuzuje obavy

Memorandum o porozumění vypověděl letos 1. března z vůle Andreje Babiše tehdejší ministr průmyslu Tomáš Hüner. Šlo ale spíše o symbolické gesto a završení předvolebního boje.

Povolení k těžbě lithia v České republice má stále jen jedna těžební organizace – Cínovecká deponie, a.s., společnost kterou vlastní investiční fond RSJ Investments miliardáře Karla Janečka a jeho partnerů ze společnosti RSJ.

„Dosud však Obvodnímu báňskému úřadu neohlásila zahájení těžby. Jedná se o odkaliště u Dubí,“ upřesňuje mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek.

V průběhu letošního roku získala „oprávnění stanovením dobývacího prostoru“ i další organizace patřící pod RSJ Investments – Sanaka Industry.

„Povolení k těžbě v dobývacím prostoru ale zatím neobdržela. Jedná se rovněž o odkaliště po bývalé těžbě barevných kovů Horním Slavkově,“ říká mluvčí Machek.

Geologický průzkum v Horním Slavkově odhadl možnosti těžby na 5400 tun čistého lithia. Celkem by těžba mohla trvat zhruba 14 let.

Mnohem zajímavější je potenciální těžba pod Cínovcem v Krušných horách. Podle společnosti Geomet (Europen Metal Holdings) se zde nachází až pět procent světových zásob lithia. „Česká republika je tak jedním z nejvýznamnějších ložisek tohoto významného kovu v Evropě,“ stojí na webových stránkách firmy.

Geomet (Europen Metal Holdings) stále povolení k těžbě lithia na Cínovci nemá. Operuje jen povolením k průzkumu; geologický průzkum na potenciálním ložisku provádí už téměř deset let.

„V současné době společnost EMH nedisponuje žádným povolením těžby. Na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí má společnost EMH možnost provádět pouze průzkumné práce, jejichž součástí jsou i průzkumné vrty. O povolení 13 průzkumných vrtů rozhodl krajský úřad Ústeckého kraje. Je třeba zdůraznit, že tohle povolení není povolením těžby,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu Milan Řepka.

Státní podnik Diamo, který ve svých loňských projevech opakovaně zmiňoval Andrej Babiš, se v akci lithium aktuálně nijak neangažuje. „V současné době jsme státní podnik Diamo vyzvali, aby indikoval možnosti a kapacity pro zapojení do tohoto projektu,“ říká mluvčí Řepka.

Za připomenutí stojí fakt, že vloni koupila podíl ve společnosti Europen Metal Holdings investiční skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavla Krúpy.

Těžební firmu, do níž Krúpa kapitálově vstoupil, prezident Miloš Zeman vloni před volbami nazval „australskými zloději“. Nyní hodlá Zeman Krúpu ocenit státním vyznamenáním za „boj proti ekonomickým zm*dům“ (jak se v živém rozhlasovém vysílání vyjádřil sám prezident).

Text vyšel původně na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se souhlasem redakce. 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232