Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lživé předvolební e-maily o Drahošovi? Policie případ odložila. Nemá důkazy, že měly vliv

Lživé předvolební e-maily o Drahošovi? Policie případ odložila. Nemá důkazy, že měly vliv

Policie odložila trestní oznámení na muže, který před prezidentskými volbami šířil lživé e-maily o kandidátu Jiřím Drahošovi. Psal v nich například, že bývalý ředitel Akademie věd ČR Česko přivede k islamizaci a válce s Ruskem. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Plzeňská krajská policie rozhodnutí vysvětluje tím, že rozesílání nepodložených e-mailů podle ní nelze vnímat jako pomluvu nebo šíření poplašené zprávy. Trestní oznámení, které podal Vít Luštinec na Oldřicha Lukáše, proto odložila. Lukáš například tvrdil, že Drahoš chce zařídit masivní islamizaci země, tvrdou cenzuru a trestat lidi za šíření pravdy. V rozhovoru pro pořad České televize 168 hodin poté tvrdil, že zdrojů pro svá tvrzení měl „fůru, než se mi, tuším, včera vloupali do počítače a zmizela mi velká část.“

Policii pak Lukáš řekl, že e-maily rozesílal pouze svým přátelům, které podle něj sdílejí stejné názory. „Nechtěl tím nikoho poškodit, jen si se svými přáteli vyměnit informace, které získal různě na internetu," uvedla plzeňská policie ve vyrozumění pro Luštince, které Aktuálně.cz cituje.

Kde je škoda?

Podle policie by se dalo e-maily vyšetřovat jako pomluvu v případě, že by Jiřího Drahoše ve značné míře poškodily. Že se tomu tak stalo, ale policie není přesvědčená. Je podle ní otázkou, kolik lidí si zprávy přečetlo a kolik z nich se jimi následně nechalo ovlivnit. Jiří Drahoš prohrál prezidentské volby těsně, podílem 49 ku 51 procentům.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867