Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lživé předvolební e-maily o Drahošovi? Policie případ odložila. Nemá důkazy, že měly vliv

Lživé předvolební e-maily o Drahošovi? Policie případ odložila. Nemá důkazy, že měly vliv

Policie odložila trestní oznámení na muže, který před prezidentskými volbami šířil lživé e-maily o kandidátu Jiřím Drahošovi. Psal v nich například, že bývalý ředitel Akademie věd ČR Česko přivede k islamizaci a válce s Ruskem. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Plzeňská krajská policie rozhodnutí vysvětluje tím, že rozesílání nepodložených e-mailů podle ní nelze vnímat jako pomluvu nebo šíření poplašené zprávy. Trestní oznámení, které podal Vít Luštinec na Oldřicha Lukáše, proto odložila. Lukáš například tvrdil, že Drahoš chce zařídit masivní islamizaci země, tvrdou cenzuru a trestat lidi za šíření pravdy. V rozhovoru pro pořad České televize 168 hodin poté tvrdil, že zdrojů pro svá tvrzení měl „fůru, než se mi, tuším, včera vloupali do počítače a zmizela mi velká část.“

Policii pak Lukáš řekl, že e-maily rozesílal pouze svým přátelům, které podle něj sdílejí stejné názory. „Nechtěl tím nikoho poškodit, jen si se svými přáteli vyměnit informace, které získal různě na internetu," uvedla plzeňská policie ve vyrozumění pro Luštince, které Aktuálně.cz cituje.

Kde je škoda?

Podle policie by se dalo e-maily vyšetřovat jako pomluvu v případě, že by Jiřího Drahoše ve značné míře poškodily. Že se tomu tak stalo, ale policie není přesvědčená. Je podle ní otázkou, kolik lidí si zprávy přečetlo a kolik z nich se jimi následně nechalo ovlivnit. Jiří Drahoš prohrál prezidentské volby těsně, podílem 49 ku 51 procentům.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1