Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Machová může být „paní brexit“ jen pár dní. Prouzův nástupce si postaví tým podle sebe

Machová může být „paní brexit“ jen pár dní. Prouzův nástupce si postaví tým podle sebe

Ekonomka Soňa Machová, která má podle dnešních informací Lidových novin řídit český tým pro odchod Británie z EU, se na novém postu nejspíš příliš dlouho neohřeje. Od 1. dubna je vedením Sekce pro evropské záležitosti pověřen Jan Král, který tak nahradí odcházejícího státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu. „Jak si postaví svůj tým, bude záležet na něm,“ řekl redakci INFO.CZ tiskový mluvčí vlády Martin Ayrer.

„Situace je taková, že stále pracuje dosavadní státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a od 1. dubna bude vedením sekce pověřen dosavadní ředitel pro koordinaci evropských politik pan Jan Král. Bude záležet na něm, jak si postaví tým a jakým způsobem jej bude strukturovat,“ řekl redakci Ayrer.

V dnešním vydání Lidových novin se objevila informace o tom, že v čele týmu pro jednání o odchodu Velké Británie z EU bude stát špičková ekonomka Soňa Machová, která nyní vede oddělení evropského práva a institucionální podpory. Po Prouzovi by tak měla obrazně řečeno zdědit přezdívku „paní brexit“.

„Pravda je taková, že současný státní tajemník s paní Machovou na problematice kooperuje. Jestli to tak zůstane, nebo nezůstane, je samozřejmě otázkou dalších dnů možná týdnů,“ doplnil k tomu Ayrer.

Jak uvedly LN, podobný tým, který bude existovat na Úřadu vlády, mají i ostatní země EU. Kromě vlády česká pozice k brexitu vzniká i v rámci pracovní skupiny pro brexit a reformu EU, v níž zasedají úředníci z ministerstev spolu se zástupci průmyslu a odborů.

Velká Británie oficiálně zahájila brexit ve středu. Následovat bude zhruba dvouleté období, během kterého se budou složitě vyjednávat konkrétní podmínky ochodu země a její další vztahy s Unií.