Malý zázrak: Kristýnka vážila při porodu jen 322 gramů, lékaři v Podolí ji zachránili | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malý zázrak: Kristýnka vážila při porodu jen 322 gramů, lékaři v Podolí ji zachránili

Malý zázrak: Kristýnka vážila při porodu jen 322 gramů, lékaři v Podolí ji zachránili

Obrovský úspěch mají za sebou lékaři z pražské Podolské nemocnice. Podařilo se jim zachránit holčičku, která se narodila s váhou pouhých 322 gramů. Její maminka trpěla vzácným syndromem, který může skončit smrtí matky i dítěte. Kristýnka se narodila v únoru a nyní už váží 1800 gramů. Jejich příběh teď odvysílala Česká televize.

„Je to velice raritní situace, miminko se narodilo ve 24. týdnu a mělo porodní váhu 322 gramů.“ řekla ČT24 neonatoložka Petra Šaňáková. Kristýnka se narodila na hranici životaschopnosti, nedonošené děti narozené ve 24 týdnu mívají obvykle váhu kolem 800 gramů. Vybavení nemocnic je navíc přizpůsobené předčasným porodům dětí s váhou kolem 500 gramů.

Pomohly i další maminky

Se záchranou holčičky pomohli nejen lékaři, ale i další rodičky. Předčasně narozenému dítěti zvyšuje šanci na přežití podávání dostatku mleziva - prvotního mléka, které se tvoří v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno tři až pět dní po porudu.

„Už v prvních dnech jsme podávali mlezivo, protože tuto předformu mateřského mléka mu jeho maminka nemohla poskytovat dostatečně dlouhou dobu. Takže jsme požádali naše laktační sestry o spolupráci s maminkami, které ležely u nás v porodnici – jestli by nebyly ochotné darovat vlastní mlezivo pro to extrémně malé, nedonošené miminko. Ochota maminek byla veliká, takže jsme tomuhle malému dítěti mohli podávat mlezivo několik týdnů,“ řekla Šaňáková.

Více na Blesk.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.