Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Mám jasné výsledky a nemám žádný problém.“ Babiš prý se Zemanem dluhopisy řešil jen okrajově

„Mám jasné výsledky a nemám žádný problém.“ Babiš prý se Zemanem dluhopisy řešil jen okrajově

Vicepremiér Andrej Babiš odpoledne na Pražském hradě navštívil prezidenta Miloše Zemana. Na jednání zamířil jen den potom, co mu sněmovna dala s velkým důrazem ultimátum, aby do konce dubna vysvětlil nejasnosti kolem korunových dluhopisů Agrofertu a vyvrátil vážná podezření z daňových úniků. S prezidentem Babiš kauzu probíral prý jen okrajově, Miloš Zeman podle něj nemá důvod mu nevěřit.

„Zeman mi chtěl pogratulovat ke znovuzvolení, zajímal se o sněm a o to, jak se chystáme na volby,“ řekl Babiš po sledovaném jednání s hlavou státu. V jeho podání, jakoby kontroverzní témata z posledních dní neexistovala: „Nebylo to předmětem našeho jednání,“ odpověděl mimo jiné na dotaz novinářů, zda s prezidentem probíral kauzu korunových dluhopisů, která rozbouřila politickou scénu.

„Prokázal jsem na základě prověrky mých přijmu, že jsem měl dost peněz, a tím to pro mě skončilo,“ odrážel Babiš po jednání na Hradě nepříjemné dotazy. Vše prý vysvětlil a prezident podle něj nemá důvod mu nevěřit. Kritici dle jeho názoru zdůvodnění slyšet beztak nechtějí a sněmovně vše osvětlí jen písemně.

Babiš místo toho před novináři mluvil o kauze privatizace OKD a podivoval se, proč se o ní – jak sám uvedl – nemluví. V souvislosti s vlastním případem zmínil, že je terčem mediální kampaně a útoků premiéra Sobotky. Ty se prý stupňují, nejedná se ale podle vicepremiéra o kampaň ČSSD – ve vládě jsou prý za stranu i lidé, se kterými je možné „komunikovat normálně“.

Premiér Bohuslav Sobotka očekává, že Babiš do konce dubna transakce vysvětlí, jak ho k tomu sněmovna vyzvala. „Pokládám za nezbytné, aby člen vlády, která ve své politice klade velký důraz na boj proti daňovým únikům, podvodům a šizení státu, nebyl sám podezírán z toho, že používal neférové nebo dokonce nezákonné praktiky k tomu, aby se vyhnul placení daní.“ uvedl.

„Žijeme v parlamentní demokracii, vláda se na základě Ústavy v konečném důsledku odpovídá ze své činnosti Poslanecké sněmovně. Místopředseda vlády a ministr financí A. Babiš by proto neměl usnesení PS bagatelizovat či zpochybňovat,“ dodal šéf vlády.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744