Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Marketér Jaroš nepůjde do voleb za TOP 09 ani Piráty. Chce překreslit politickou mapu

Marketér Jaroš nepůjde do voleb za TOP 09 ani Piráty. Chce překreslit politickou mapu

Marketingový expert žijící v Kataru Martin Jaroš oznámil na začátku února, že se chce zapojit do politiky. Podle svého tehdejšího vyjádření na sociálních sítích se rozmýšlel mezi TOP 09 a Piráty. O několik týdnů později ale tvrdí, že se v komunálních volbách angažovat nebude. Nepřesvědčila ho ani jedna ze zmíněných partají. Čeká na vznik úplně nového hnutí.

„O žádnou pozici v Praze teď nebudu usilovat. Ještě se toho musím hodně naučit. Víte, já jsem z práce dvacet let zvyklý na prvotřídní profesionalitu. Jestli mám pracovat pro lidi - a já chci - tak musím odvádět perfektní výkon. Na to se chci ještě trochu připravit,“ sdělil Jaroš pro INFO.CZ.

Nechystá se spolupracovat s TOP 09 ani s Piráty. „Obě strany jsem si důkladně prostudoval. Mluvil jsem tam se spoustou lidí, s přáteli i nepřáteli, šéfy i fanoušky. Poznal jsem tam pár opravdu silných osobností a držím jim palce. Myslím, že letos v Praze proti hororovému duu Krnáčová-Dolínek uspějou. Ale já se k nim přidat nemůžu,“ popisuje marketingový expert, který stojí za několika velmi úspěšnými kampaněmi, například pro telefonní operátory.

1080p 720p 360p
Rozhovor s Martinem Jarošem ze štábu Jiřího Drahoše

„Piráti mají našlápnuto a řídí ten svůj škuner dobře. Ale nebudu vám lhát - některé ty jejich divočejší nápady mě odrazují. Na TOP 09 se mi líbí její jasné proevropské směřování. Ale zjistil jsem, že tu jejich minulost - a některé jejich lidi - nedokážu překousnout. Je to pro mě stará politika, která se už vyčerpala,“ kritizuje Jaroš partaje.

Podle něj Česko nyní potřebuje modernizovat školství, změnit přístup k výstavbě infrastruktury nebo zdigitalizovat státní správu. „Staří politici“ na to ale nestačí. „Myslím, že se naše politická mapa musí překreslit - a to mě bude zajímat. U toho bych rád byl,“ míní.

Vzniknout by tak měla nová strana, která je „spíš ve středu a doprava a má šmrnc, strana, která je o generaci mladší a nehrozí u ní žádní estébáci, kradáci ani borci, co se nám už 28 let smějou do očí a dělají, že to tady vedou skvěle“. Podle Jaroše v Česku podobné hnutí zezdola vznikne, narodí se na internetu. O konkrétním projektu ale zatím nemluví.

TOP 09 a Piráti podle něj odděleně nemají příliš velkou šanci přežít. Prvně jmenované straně chce přitom v komunálních volbách pomoci jiný známý marketér, který přispěl i k úspěchu Pirátů v parlamentních volbách, Jakub Horák.

Pro INFO.CZ to před časem potvrdil on i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Kandidovat by měl jako nezávislý v Praze. Kde přesně, je v jednání. „Obzvlášť v komunálních volbách nestačí jako důvod ke kandidatuře jen zastávat stejné politické postoje, ale člověk by měl i jasně vědět, co chce a co dokáže nabídnout svému městu a lidem, kteří v něm žijí,“ popsal už dříve pro INFO.CZ Horák.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232