Marvanová pro INFO.CZ: Babiš si o H-Systemu nic nezjistil, podvedeným dal naději a pak jim ji vzal | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Marvanová pro INFO.CZ: Babiš si o H-Systemu nic nezjistil, podvedeným dal naději a pak jim ji vzal

Marvanová pro INFO.CZ: Babiš si o H-Systemu nic nezjistil, podvedeným dal naději a pak jim ji vzal

Premiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek by si měli zjistit potřebné informace a zanalyzovat, k jakým selháním v kauze H-Systemu došlo. Takto sledovaný případ a jeho poslední epizodu hodnotí v rozhovoru pro INFO.CZ právnička a v současnosti i lídryně kandidátky STAN v Praze Hana Marvanová, která se tématu věnuje už dvacet let.Vůči obětem je to dost neuvěřitelné, protože v nich vyvolal dojem, že jako premiér této země má starost o jejich osudy. Teď po čtrnácti dnech jim řekne, že už ho to nezajímá,“ komentuje Babišovu roli v případu. Premiér se nejprve sám od sebe postavil do role mediátora, ale později řekl, že odškodnění klientů by nebylo férové vůči dalším podvedeným lidem z jiných kauz. „Nejdříve lidem dal naději, že to pomůže řešit, a pak jim ji vzal. To je snad ještě horší, než kdyby se o to vůbec nezajímal,“ říká Marvanová v rozhovoru pro INFO.CZ.

Premiér Andrej Babiš před pár dny uvedl, že není možné odškodnit klienty H-Systemu kvůli lidem v jiných kauzách, kteří se odškodnění nedočkali. Co na to říkáte?

Já si myslím, že si tu otázku právně neanalyzoval, protože lidé mají minimálně nárok na odškodnění podle zákona za průtahy v řízení. Stát nezavinil, že ti lidé byli podvedeni. Okradli je konkrétní pachatelé. Stát má ale zajistit, že pachatelé budou potrestáni a majetek bude zajištěn. A že se lidé dožijí konce kauzy. Ta trvá už dvacet let, třináct let trvalo trestní řízení, dvanáct let trvá spor o to, jestli se z majetku pachatelů odškodní oběti. Toto je selhání státu. Samozřejmě nejen v této kauze, ale i jiných.

Když stát funguje takto pomalu a není schopen zajistit, aby se člověk domohl spravedlnosti v reálném čase, tak za to odpovídá. Já s panem Babišem tedy rozhodně nesouhlasím. Myslím si, že si ani nezjistil potřebné informace. Bylo by dobře, kdyby si on a ministr spravedlnosti analyzovali, k jakým všem selháním došlo.

Čím si vysvětlujete jeho „otočku“? Nejprve se stavěl do role mediátora, nyní přišel s tímto vyjádřením.

Vůči obětem je to dost neuvěřitelné, protože v nich vyvolal dojem, že jako premiér této země má starost o jejich osudy. Teď po čtrnácti dnech jim řekne, že už ho to nezajímá. Nejdříve lidem dal naději, že to pomůže řešit, a pak jim ji vzal. To je snad ještě horší, než kdyby se o to vůbec nezajímal.

Ministrem spravedlnosti je Jan Kněžínek, který působil i v Legislativní radě vlády a měl by být schopen problematiku právně posoudit.

Já pevně věřím, že ministr spravedlnosti na schůzce s klienty zaujme stanovisko jako právník. Pokud jde o odškodnění za průtahy, tak už jsou tu i z loňska rozhodnutí Ústavního soudu, že stát je povinen tyto lidi odškodnit. Věřím tomu, že na rozdíl od pana Babiše, je pan Kněžínek právník a bude tedy respektovat nálezy Ústavního soudu.

I předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal mluví o odškodnění klientů.

Jeho návrh spočíval asi v něčem jiném než můj. Jak jsem porozuměla jeho výroku, tak to souvisí s tím, že máme zákon o obětech trestných činů. A ten počítá s tím, že oběti mají nárok na nějaké odškodnění. Upozorňoval na to, že v tomto případě existují oběti, které mnohdy zaplatily zdravím či životem. Došlo k sebevraždám, k rozpadům rodin, k těžkým onemocněním. Dopady jsou tedy tak obrovské, že jsou srovnatelné s nejzávažnějšími trestnými činy proti životu a zdraví. Já jsem ocenila výrok pana doktora Šámala, který jako jediný za justici řekl, že se za průtahy omlouvá. V tuto chvíli ale nevidím na úrovni státu žádný posun.

Prezident Miloš Zeman si v červenci na Hrad pozval právě předsedu Nejvyššího soudu Šámala a šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Odstartovalo to debatu, zda nešlo o nepřípustný zásah do soudní moci. Jak tento krok vnímáte vy?

Oni se nemohou vyjadřovat ke konkrétní kauze, protože Ústavní i Nejvyšší soud mohou i průběžně kauzu řešit. Když obecně diskutují politici o stavu justice, tak to je dobře. Justice nefunguje, jak má. Sice se říká, že se zlepšily statistiky průměrné délky řízení. Ale podstatné je, aby nedocházelo k takovým extrémním případům, kdy věc trvá dvacet let. O tom by měli politici diskutovat, ale přivítala bych to spíše v parlamentu než za zavřenými dveřmi, kde prezident jedná s představiteli justice.

Věříte, že se něco takového bude dít, i vzhledem k tomu, jak se v poslední době obsazoval třeba post ministra spravedlnosti?

Já jsem optimista a myslím, že se o to musíme snažit. Vláda má povinnost zajistit rychlý chod spravedlnosti. Uvidíme, jak bude postupovat ministr spravedlnosti.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.