Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Marvanová pro INFO.CZ: Babiš si o H-Systemu nic nezjistil, podvedeným dal naději a pak jim ji vzal

Marvanová pro INFO.CZ: Babiš si o H-Systemu nic nezjistil, podvedeným dal naději a pak jim ji vzal

Premiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek by si měli zjistit potřebné informace a zanalyzovat, k jakým selháním v kauze H-Systemu došlo. Takto sledovaný případ a jeho poslední epizodu hodnotí v rozhovoru pro INFO.CZ právnička a v současnosti i lídryně kandidátky STAN v Praze Hana Marvanová, která se tématu věnuje už dvacet let.Vůči obětem je to dost neuvěřitelné, protože v nich vyvolal dojem, že jako premiér této země má starost o jejich osudy. Teď po čtrnácti dnech jim řekne, že už ho to nezajímá,“ komentuje Babišovu roli v případu. Premiér se nejprve sám od sebe postavil do role mediátora, ale později řekl, že odškodnění klientů by nebylo férové vůči dalším podvedeným lidem z jiných kauz. „Nejdříve lidem dal naději, že to pomůže řešit, a pak jim ji vzal. To je snad ještě horší, než kdyby se o to vůbec nezajímal,“ říká Marvanová v rozhovoru pro INFO.CZ.

Premiér Andrej Babiš před pár dny uvedl, že není možné odškodnit klienty H-Systemu kvůli lidem v jiných kauzách, kteří se odškodnění nedočkali. Co na to říkáte?

Já si myslím, že si tu otázku právně neanalyzoval, protože lidé mají minimálně nárok na odškodnění podle zákona za průtahy v řízení. Stát nezavinil, že ti lidé byli podvedeni. Okradli je konkrétní pachatelé. Stát má ale zajistit, že pachatelé budou potrestáni a majetek bude zajištěn. A že se lidé dožijí konce kauzy. Ta trvá už dvacet let, třináct let trvalo trestní řízení, dvanáct let trvá spor o to, jestli se z majetku pachatelů odškodní oběti. Toto je selhání státu. Samozřejmě nejen v této kauze, ale i jiných.

Když stát funguje takto pomalu a není schopen zajistit, aby se člověk domohl spravedlnosti v reálném čase, tak za to odpovídá. Já s panem Babišem tedy rozhodně nesouhlasím. Myslím si, že si ani nezjistil potřebné informace. Bylo by dobře, kdyby si on a ministr spravedlnosti analyzovali, k jakým všem selháním došlo.

Čím si vysvětlujete jeho „otočku“? Nejprve se stavěl do role mediátora, nyní přišel s tímto vyjádřením.

Vůči obětem je to dost neuvěřitelné, protože v nich vyvolal dojem, že jako premiér této země má starost o jejich osudy. Teď po čtrnácti dnech jim řekne, že už ho to nezajímá. Nejdříve lidem dal naději, že to pomůže řešit, a pak jim ji vzal. To je snad ještě horší, než kdyby se o to vůbec nezajímal.

Ministrem spravedlnosti je Jan Kněžínek, který působil i v Legislativní radě vlády a měl by být schopen problematiku právně posoudit.

Já pevně věřím, že ministr spravedlnosti na schůzce s klienty zaujme stanovisko jako právník. Pokud jde o odškodnění za průtahy, tak už jsou tu i z loňska rozhodnutí Ústavního soudu, že stát je povinen tyto lidi odškodnit. Věřím tomu, že na rozdíl od pana Babiše, je pan Kněžínek právník a bude tedy respektovat nálezy Ústavního soudu.

I předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal mluví o odškodnění klientů.

Jeho návrh spočíval asi v něčem jiném než můj. Jak jsem porozuměla jeho výroku, tak to souvisí s tím, že máme zákon o obětech trestných činů. A ten počítá s tím, že oběti mají nárok na nějaké odškodnění. Upozorňoval na to, že v tomto případě existují oběti, které mnohdy zaplatily zdravím či životem. Došlo k sebevraždám, k rozpadům rodin, k těžkým onemocněním. Dopady jsou tedy tak obrovské, že jsou srovnatelné s nejzávažnějšími trestnými činy proti životu a zdraví. Já jsem ocenila výrok pana doktora Šámala, který jako jediný za justici řekl, že se za průtahy omlouvá. V tuto chvíli ale nevidím na úrovni státu žádný posun.

Prezident Miloš Zeman si v červenci na Hrad pozval právě předsedu Nejvyššího soudu Šámala a šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Odstartovalo to debatu, zda nešlo o nepřípustný zásah do soudní moci. Jak tento krok vnímáte vy?

Oni se nemohou vyjadřovat ke konkrétní kauze, protože Ústavní i Nejvyšší soud mohou i průběžně kauzu řešit. Když obecně diskutují politici o stavu justice, tak to je dobře. Justice nefunguje, jak má. Sice se říká, že se zlepšily statistiky průměrné délky řízení. Ale podstatné je, aby nedocházelo k takovým extrémním případům, kdy věc trvá dvacet let. O tom by měli politici diskutovat, ale přivítala bych to spíše v parlamentu než za zavřenými dveřmi, kde prezident jedná s představiteli justice.

Věříte, že se něco takového bude dít, i vzhledem k tomu, jak se v poslední době obsazoval třeba post ministra spravedlnosti?

Já jsem optimista a myslím, že se o to musíme snažit. Vláda má povinnost zajistit rychlý chod spravedlnosti. Uvidíme, jak bude postupovat ministr spravedlnosti.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1