Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masakr u Jičína: Do domu se nastěhovali teprve před 3 měsíci, nyní jsou mrtví

Masakr u Jičína: Do domu se nastěhovali teprve před 3 měsíci, nyní jsou mrtví

Jedno mrtvé tělo v domě, druhé na zahradě, třetí v altánku… Zavražděnou maminku Annu (†55), sestru Markétu (†29) a synovce Filípka (†2) našel v neděli po sedmé ráno muž v domě v Lázních Bělohrad. 

 
 

Jiří se vracel z noční, těšil se, jak se pár hodin prospí a pak si užije slunečnou neděli. Ještě ve dveřích netušil, že všechno bude úplně jinak, že už nikdy nebude jeho život takový jako dřív, a jak hrůzný pohled se mu naskytne. Podle informací Blesku policii volal už při nálezu první oběti… „Oznámení jsme na lince 158 přijali po sedmé hodině ranní. S největší pravděpodobností oběti zemřely násilnou smrtí,“ řekla policistka Iva Kormošová.

Co se v domě stalo, proč byli zabiti Jiřího tři nejbližší, dokonce i malý Filípek?

Sousedé popsali, že v tu chvíli byl v domě i partner mladší z žen, Martin (29). Vyvraždil svou rodinu právě on? „Na místě jsme zadrželi devětadvacetiletého muže,“ uvedla bez bližších informací Kormošová. Mordparta si ho odvezla na výslech.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1