Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masivní útok na MZV je vážná věc, přiznává Sobotka. Na vládě chce slyšet vysvětlení

Masivní útok na MZV je vážná věc, přiznává Sobotka. Na vládě chce slyšet vysvětlení

Premiér Sobotka reagoval na rozsáhlý hackerský útok na elektronickou poštu tuzemské diplomacie. Jak INFO.CZ v uplynulých dnech podrobně informovalo, neznámí útočníci měli zhruba rok nerušený přístup k mailům a získali asi 7000 dokumentů, které jim dávají strategickou výhodu nad Českem. Premiér potvrdil, že se celý incident vyšetřuje a že bude tématem na nejbližším jednání vlády. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek kvůli situaci zrušil dnešní dlouhodobě plánovanou návštěvu Černé Hory.  O situaci se na ministerstvu podle informací INFO.CZ mluví jako o mimořádné.

„Je to vážná věc, masivní útok,“ řekl novinářům ve sněmovně premiér Sobotka. „Žádné podceňování, ale důkladná analýza a jasná reakce,“ dodal ohledně dalšího postupu. Incident má být tématen nejbližšího jednání vlády, kam Sobotka pozval bývalého i nového šéfa Národního bezpečnostního úřadu, který je podle něj garantem bezpečnostních standardů. Chce od nich podrobnou zprávu. 

Případ podle Sobotky ukazuje, že kybernetické útoky jsou něčím, co nelze podceňovat. „(Útoky) pravděpodobně budou přicházet mnohem dříve, než jsme předpokládali před třemi lety, kdy vláda začala otázku kybernetické bezpečnosti řešit,“ uvedl premiér. 

První dopad útoku: zrušená ministerská cesta

Zaorálek měl do Černé Hory zamířit na dlouhodobě plánovanou návštěvu, program ruší a naváže na něj až podvečerní cestou do Srbska, která byla rovněž v plánu. „Na ministerstvu je výjimečná situace, řeší se kybernetické útoky,“ potvrdila redakci Aneta Kovářová z tiskového oddělení ministerstva. 

Tuzemská diplomacie se potýká s bezprecedentním únikem informací. Hackeři, kteří podle Zaorálka jednali sofistikovaně, nejspíš měli podporu cizího státu. Je to poprvé, kdy se Česko stalo terčem kyberútoku jiné vlády v tomto rozsahu.

Útočníci měli zhruba rok nerušený přístup k sedmi tisícům dokumentům z resortní elektronické pošty včetně desítek materiálů ve schránce ministra samotného. Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost incident hodnotí jako mimořádně závažný. Informace, které útočníci získali, jim můžou nad Českem poskytnout strategickou výhodu.

Ministr sám naznačil, že rukopis útoku je obdobný, jako při úderech na demokraty před volbami v USA. Z těch Washington vinil Rusko, které ale na aktuální tuzemskou kauzu reagovalo mimo jiné slovy, že se jedná o „nepodložené fantazie“.

Ministr Zaorálek se měl v Černé Hoře setkat se svým protějškem Srďanem Darmanovićem, premiérem Duško Markovićem a prezidentem Filipem Vujanovićem. Tématem jednání měly být vzájemné vztahy. Podobný program čeká Zaorálka v pátek Srbsku. V plánu je ministrovo přijetí u srbského prezidenta Tomislava Nikoliće nebo jednání s ministrem zahraničních věcí Ivicou Dačićem. 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek