Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Máte stočený tachometr? Přijdete o techničák a zaplatíte statisíce

Máte stočený tachometr? Přijdete o techničák a zaplatíte statisíce

Koupili jste auto se stočeným tachometrem? V tom případě jste asi dojezdili. Podle novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích by měly tyto vozy v budoucnu automaticky přijít o technický průkaz. V Česku se přitom prodá až 700 tisíc ojetin ročně. Stočení počitadla bude navíc nově patřit mezi přestupky se sankcemi až do půl milionu korun, upozornila na to Mladá fronta DNES.

Novela zákona by mohla vejít v platnost už příští rok. Za stočený tachometr přitom nebude pykat jen prodejce, ale i kupující. Majitel auta se stočeným tachometrem dostane 30denní lhůtu, aby doložil důvod nesrovnalostí. Pokud při kontrole STK jeho vysvětlení neobstojí, přijde o technický průkaz k vozu.

„Podvody se stáčením tachometru se v praxi těžko dokazují a bohužel stále poškozují zákazníky i poctivé prodejce na českém trhu. Abychom tyto praktiky omezili, poprvé jasně říkáme, že stočení tachometru je přestupek a nebudeme tolerovat snížení kilometrů při STK,“ říká ministr dopravy Dan Ťok pro Mladou frontu DNES.

Stočení tachometru bude nově také patřit mezi přestupky. Pokud auto prodává fyzická osoba, může za podvod s ujetými kilometry zaplatit pokutu až do půl milionu korun, právnická osoba ještě více. Přestupkem bude i situace, kdy firma, která vozidlo bude opravovat, nevystaví protokol o provedeném servisu.

Mnozí se nyní můžou začít obávat, že přijdou o technický průkaz, přestože o stočeném tachometru nevěděli. Obavy ale mírní tiskový mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. „Stav kilometrů se může kontrolovat při evidenční prohlídce, která je podmínkou pro registraci při změně vlastníka, či provozovatele,“ uvádí. Noví zájemci o koupi ojetého vozu by si tedy nyní měli sami dávat větší pozor na podvody s tachometrem a kupované auto by si měli dostatečně prověřit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744