Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Matka Oty S. podezřelého kvůli zmizení Míši promluvila. Toto řešili před jeho smrtí

Matka Oty S. podezřelého kvůli zmizení Míši promluvila. Toto řešili před jeho smrtí

Byla zřejmě poslední, s kým Otakar S. před smrtí mluvil. Matka hlavního podezřelého ze zmizení třináctileté Míši Muzikářové z Ústí nad Labem je přesvědčená, že se její syn stal obětí policejního vyšetřování. O čem si povídali, než zemřel?

Otakar S. spáchal sebevraždu ve svém bytě v Čeminách na Plzeňsku na konci ledna, přibližně dva týdny po Míšině zmizení. Než si uvázal oprátku na krk, telefonoval se svou matkou. „Byl tak smutný. V životě jsem ho tak neslyšela… myslím tak smutného. Ale nedivila jsem se mu. Jen jsem mu řekla, že všichni stojíme za ním. Že víme dobře, že to neudělal,“ popsala paní Irena serveru TN.cz poslední rozhovor se synem.

Její slova ale Otakara S. naživu udržet nedokázala. Zhruba hodinu poté, co spolu domluvili, se oběsil. Podle matky podlehl tlaku, který na něm byl poté, co ho kriminalisté označili za hlavního podezřelého ze zmizení holčičky.

720p 480p 360p 240p
Pátrání po zmizelé Míše

„Můj syn byl podezřelý, že obtěžoval dívku. Odsouzený ale nebyl! Teprve ho čekal soud, kterého se ale nedožil. Byl stále nevinný, takže není normální, aby se na něj udělal takový hon,“ uvedla.

Pokračovat ve čtení článku zde.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1