Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Matka vězněného ruského hackera prosí Zemana o pomoc. Češi syna drželi pod drogami a týrali, naznačuje

Matka vězněného ruského hackera prosí Zemana o pomoc. Češi syna drželi pod drogami a týrali, naznačuje

Citlivá kauza Rusa Jevgenije Nikulina, který sedí v české vazbě se závažným podezřením z hackerských útoků na krku a čeká, zda ho ministr spravedlnosti vydá USA nebo Rusům, dostala nový impulz. Matka vězněného muže dopisem oslovila přímo prezidenta Miloše Zemana, aby se osobně zasadil o jeho „osvobození“. Informoval o tom ruský deník Izvestija. Zeman se přitom o případ aktivně zajímá.

Patří Nikulin do USA, nebo do Ruska? To rozhodování nelze ministrovi spravedlnosti závidět. Je to totiž v relativně krátké době podruhé, co se Česko dostává do centra citlivé kauzy, ve které se přímo střetávají zájmy obou světových hegemonů.

Před časem to byl případ libanonského obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda, kterého Robert Pelikán nakonec nemohl s ohledem na únos pětice Čechů vydat – USA nám to dodnes neprominuly, zatímco Rusové mají důvod ke spokojenosti. Teď je na stole kauza Nikulin a je téměř jisté, že minimálně jedna ze stran bude postupem Česka opět zklamaná.

Která to bude, ovšem spoluurčí i prezident Miloš Zeman, jehož proruská orientace je dlouhodobě zřejmá. O rozhodnutí ve prospěch Nikulina ho teď žádá přímo Rusova matka v osobním dopise. Na Hrad dorazil minulý týden, píše Izvestija. Mluvčí prezidenta zásilku potvrdil.

Kauza Nikulin
Třicetiletého Rusa zadržela v říjnu 2016 v Praze policie na základě amerického zatykače. USA ho viní z útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox z let 2012-2013. O jeho vydání žádají Spojené státy i Rusko. Přípustnost extradice do obou zemí už potvrdily české soudy, konečné slovo bude mít ministr spravedlnosti.

V rozporu se všemi normami mezinárodního práva syna několik hodin po zadržení umístili do psychiatrické nemocnice, přivázali mu ruce a nohy k posteli, násilně ho tam zadržovali, nedovolili mu chodit na záchod a odepřeli mu stravu. Po celou dobu mu injekčně podávali psychotropní látky, které potlačují vůli,“ stojí mimo jiné v dopise, který líčí údajné nepřiměřené podmínky, ve kterých Nikulin v Česku pobývá.

České úřady už minulý měsíc popřely zprávu stejného ruského listu, že se Nikulinovi ve vězení mimo jiné nedostává náležité lékařské péče.

Nikulinova matka v dopisu prezidentovi píše, že je invalidní a že loni pohřbila svého staršího syna. „Můj (mladší) syn dal přednost pravdě před slibovaným prospěchem. Je mu jen třicet let. Zapřísahám vás, abyste mě této poslední naděje nezbavil,“ uvádí Ljubov Sokirdonovová, podle níž bývalá česká vláda loni na „očividné porušení lidských práv“ náležitě nereagovala.

Ovlivní Zeman Nikulinův případ?

Obě strany sporu jsou v kauze logicky aktivní a o vydání Nikulina intenzivně usilují. Jak uvedl týdeník Respekt, téma nedávno otevřel i ruský prezident Vladimir Putin při schůzce se Zemanem v Soči. Dříve ho český prezident měl řešit i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Podle týdeníku Zeman v obou případech konstatoval, že rozhodnutí o vydání je na ministrovi spravedlnosti, a nevyjádřil se ve prospěch některé z variant.

Jiné to ovšem má být na domácí půdě. Podle Respektu Zeman o Nikulinovi dvakrát mluvil v průběhu ledna a února právě s ministrem Pelikánem. „Dlouhodobě prorusky orientovaný Zeman při obou z nich vyslovil názor, že Nikulin by měl být vydán do Ruska,“ napsal týdeník.

Autor textu Ondřej Kundra v té souvislosti připomíná závažnost případu a jeho dopad na naše vztahy s USA. „Podle mých zdrojů i z americké strany případ Nikulin může být takovým symbolickým hřebíkem do rakve vzájemných vztahů. Vztahy s Amerikou dneska nejsou naplněny moc konkrétním obsahem. Jak víme, čeští politici tam příliš nejezdí. Nebo tam nemohou jezdit, protože by tam nebyli přijati na vysoké úrovni. A nevydání Nikulina do Ameriky jako na dlouhou dobu ty vztahy může výrazně zkomplikovat,“ řekl 12. února v rozhovoru pro ČRo Plus.

Nikulinův advokát Vladimir Makejev ruskému listu řekl, že informovat Zemana o všech detailech případu je krajně důležité. Dopis prý může Nikulinův osud pozitivně ovlivnit. List dodává, že „i když má teď poslední slovo český ministr spravedlnosti, je třeba přihlížet k tomu, že historicky se situace v Česku vyvinula tak, že hlava státu má možnost ovlivnit rozhodnutí, jež se týkají jak vnitřní, tak i zahraniční politiky“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1