Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Matka zmizelé Míši pachatele kryla, říká elitní vyšetřovatel. Chybovala policie?

Matka zmizelé Míši pachatele kryla, říká elitní vyšetřovatel. Chybovala policie?

Z materiálu, který zveřejnil server iRozhlas.cz, je zřejmé, že policie se na přítele matky zmizelé holčičky zaměřila hned od počátku. Během prvních tří týdnů zjistila, že k němu směřuje řada indicií. Chybovala policie? Blesk.cz se ptal elitního kriminalisty Josefa Douchy.

Ukázalo se, že na internetu nakupoval ve velkém hypnogen, kterým omamoval ženy a následně je sexuálně zneužíval. Z vyšetření na detektoru lži vyplynulo, že Míšu zřejmě omámil a ví, kde se nachází. Navíc přiznal, že ho přitahovala a myšlenky na ni údajně zaháněl sexem s její matkou. Pevné nebylo ani jeho alibi - proti jeho tvrzení, že byl v osudnou noc doma na Plzeňsku pak svědčí kamerové záznamy, které ho zachytily, jak přijíždí v sedm ráno směrem od Ústí. Navíc měl na krku obžalobu ze sexuálního obtěžování Míšiny kamarádky.

Kriminalisté však podle iRozhlasu důkazní situaci nevyhodnotili jako dostatečně silnou, aby mohl být Otakar S. obviněn a umístěn do vazby. "Ano, myslím, že toho ještě v tu chvíli bylo málo. Ale především, když ho měli takhle rozpracovaného, bylo pro ně asi cennější monitorovat jeho pohyb a aktivity na svobodě. Z toho se daly dovozovat další indicie. Mohl se například snažit maskovat stopy, nebo je přivézt k úkrytu," řekl Blesk.cz Doucha. "Předpokládám, že ho měli pod dohledem. Mám na mysli sledování telefonu, možná tam byla i sledovačka," dodal.

Zásadní roli však podle kriminalisty sehrála v případu matka pohřešované Míši. Ta totiž policistům zatajila klíčové informace. Jednak skutečnost, že se ji, dceru a sebe pokusil Otakar S. před Vánoci zabít, když v celém bytě pustil plyn, a především fakt, že to byl on, kdo "našel" Míšin ztracený mobilní telefon. Ten Eva Muzikářová na policii sice tři dny po Míšině zmizení přinesla, tvrdila ale, že ho našla zapadlý v pohovce. Pravdu přiznala až po Otakarově smrti.

"Přístup té matky je velice zvláštní. Otázka je, jak moc byla na podezřelém citově zainteresovaná. Evidentně ho kryla. Muselo ji rozhodně napadnout, že má se zmizením dcery něco společného, když přinesl její telefon. To byla pro případ naprosto zásadní informace. Byla prostě na straně možného pachatele, chránila ho. Současně ale nechránila sebe před ním vzhledem k tomu pokusu o rozšířenou sebevraždu. Nutno říct, že ona se skutečně jeví jako velmi anomální osobnost, už jenom to, jak se projevovala na těch sociálních sítích, mám na mysli ten obdiv k Hitlerovi apod.," uvedl Doucha.

Více na Blesk.cz.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1