Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Maturita pro odborné školy je dobrý krok,“ říká Klaus ml. pro INFO.CZ. Vlády ji prý zbytečně odsouvají

„Maturita pro odborné školy je dobrý krok,“ říká Klaus ml. pro INFO.CZ. Vlády ji prý zbytečně odsouvají

Povinná maturita z matematiky se bude už za pár let týkat i většiny středních odborných škol. „V mých očích je to čím dříve, tím lépe,“ hodnotí dnešní rozhodnutí vlády expert ODS na školství Václav Klaus mladší. Jde podle něj o dobrý krok. Nesouhlasí ale s výjimkou pro některé obory. „Maturita má zajišťovat všeobecné vzdělání, které je jak humanitní, tak přírodovědné. A matematika zastřešuje přírodní vědy. Zdravotní sestřička také musí do injekce nabrat 3 miligramy, a ne dekagramy,“ říká pro INFO.CZ.

Co říkáte na dnešní rozhodnutí vlády, že bude povinná maturita rozšířená i na střední odborné školy?

Maturita má být jednotná pro všechny školy, čili to, že jsme se po letech dobrali alespoň částečně k tomu, že většina škol bude mít povinnou maturitu z matematiky, je dobré rozhodnutí. Na druhou stranu nechápu, proč to trvalo sedm let. Respektive to chápu, protože to není populární krok, takže se ho vlády snaží odsouvat, jak to jde. I tato vláda to odsouvá do roku 2022 (povinná maturita z matematiky bude i na SOŠ od školního roku 2021/2022 – pozn. red.), až už nebude vládnout.

Jak hodnotíte obory, které jsou z toho vyňaty? Dávají vám smysl? S lidovci byl spor o zemědělské obory.

Smysl mi to nedává. Maturita má zajišťovat všeobecné vzdělání, které je jak humanitní, tak přírodovědné. A matematika zastřešuje přírodní vědy. Zdravotní sestřička také musí do injekce nabrat 3 miligramy, a ne dekagramy. To jsou také základy matematiky, které životně nutně potřebuje. Čili to jsou vyloženě nějaké lobbistické tlaky, aby to některé školy měly lehčí. Já si myslím, že maturita má být jednotná pro všechny. A pak se můžeme bavit o tom, že některá povolání nemusí vyžadovat maturitní zkoušku. Ale to už je jiná debata.

Takže vy byste ji rozšířil i na zdravotnické, sociální a umělecké obory, které budou mít podle současného rozhodnutí výjimku?

Když se to jmenuje maturita, tak má být pro všechny stejná, protože právě ukazuje, že člověk složil maturitní zkoušku. A školy, které z nějakých objektivních důvodů nemohou složit zkoušku z matematiky, tak by skládaly zkoušky jiné, jmenovaly by se jinak.

Jsou na povinnou maturitu z matematiky české školy připravené? Už teď je u této zkoušky vyšší neúspěšnost.

Já jsem jako ředitel školy zavedl povinnou maturitu z matematiky o řád vyšší, než je státní úroveň, ze dne na den. Studenti maturovali za rok a zvládli to. Takové to odkládání, že počkáme do roku 2060, až se to bude učit moderně a budou všichni připravení, je vlastně snaha to zrušit. V mých očích je to čím dříve, tím lépe.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744