Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mediální výchova v Česku je tristní, studenti nepoznají dezinformace. Zaspali jsme, varuje expert

Mediální výchova v Česku je tristní, studenti nepoznají dezinformace. Zaspali jsme, varuje expert

Současný stav mediální výchovy v Česku je tristní a za ostatními evropskými zeměmi zaostáváme. Tento fakt ilustroval například nedávný průzkum agentury Median, podle něhož středoškoláci neumí rozlišovat mezi fakty a dezinformacemi a řada učitelů není k výuce způsobilá. „Je čas na změnu koncepce, současný stav je velký problém,“ říká pro INFO.CZ mediální expert Jan Jirák.

Vytvořením ucelené koncepce mediální výchovy se v pondělí opět zabýval senátní výbor pro vzdělávání. Během dne byly představeny konkrétní návrhy, co by se mělo dělat a kdo by měl zodpovídat za další kroky, tato témata budou postupem času dále konkrétněji dopracována. Již předem je však jasné, že případné navýšení počtu hodin bude velmi obtížné. „Senát tuto otázku bere opravdu velmi vážně, protože v mediální výchově oproti jiným zemím zaostáváme," uvedl tiskovém brífingu po jednání senátor Václav Chaloupek.

Výuka mediální výchovy je od roku 2007 ukotvena v Rámcových vzdělávacích programech. Jenže jak se ukazuje, průměrný středoškolák během studia neabsolvuje ani deset hodin tohoto předmětu, což se následně odráží v úrovni jeho pochopení. 

Březnový průzkum pro neziskovou organizaci Člověk v tísni ukázal, že čtyři z pěti učitelů nemají znalosti potřebné pro výuku mediální výchovy. A podle aktuálního průzkumu společnosti Median zase studenti nedokáží efektivně rozlišovat mezi informacemi a propagandou a mají jen velmi chabé znalosti o obsahu zobrazovaném na internetu.

„Fakticky jsme s mediální výchovou zaspali,“ komentoval současný stav na školách Jirák. Podle něj bylo však dnešní slyšení senátního výboru výjimečné v tom, že padla jasná shoda všech diskutujících a rezortů, že jde o důležité a aktuální téma. Podle Jiráka je třeba připravit co nejkomplexnější koncepci. „Ten problém se jistě nevyřeší jen tím, že se nyní zaměříme na fake news. Ten obsah musí být komplexnější," uvedl Jirák. 

Časový rámec změn ovšem zatím zřejmý není, změna potrvá v řádu let. „Pokud by se stal malý zázrak a našlo se ministerstvo, které by si to vzalo za své a pokud se našla rozpočtová kapitola s dostatkem financí, tak by se možná v horizontu tří let mohly objevit první výsledky,“ uzavřel profesor Karlovy Univerzity.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1