Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Měli by roboti platit sociální pojištění? Bizarní, zpočátku jsem se také smál, říká Bělobrádek

Měli by roboti platit sociální pojištění? Bizarní, zpočátku jsem se také smál, říká Bělobrádek

Stojíme před zásadními otázkami, které předchozí generace neznaly, varuje vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ten na konferenci o křesťanskodemokratickém hospodářském modelu – Česko, silný hráč v evropské lize – zdůraznil především roli státu, který by měl odbourávat byrokratické překážky brzdící firmy a vytvářet kvalitní podnikatelské prostředí.

Jakou roli má hrát stát v procesu robotizace a zapojování umělé inteligence do firemních procesů?

Schválili jsme v této oblasti několik dokumentů ministerstva průmyslu. Je tady iniciativa průmysl 4.0, který byl iniciovaný podniky. Vláda koncepčně nezaspala. Hlavně je to záležitost podniků. Je v jejich vlastním zájmu, aby se tímhle směrem vydaly. Skončily měnové intervence, které dopovaly celý systém, jenž byl díky devalvaci konkurenceschopnější, aniž by pro to musel něco udělat.

Na co by se měli státní představitelé obzvlášť soustředit?

Na to, aby tu byl dostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří budou umět zvládat moderní technologie. Znamená to spolupráci školství a podnikatelského sektoru. Nejhorší je, když se studenti učí už zastaralé věci.

Musí tam být bezprostřední kontakt, aby se učili aktuální věci a mohli hned nastupovat. Druhá věc je, že můžeme stavět infrastrukturu a sítě, ať už jde o dosazení optického kabelu do poslední vesnice, wi-fi sítě v metru nebo lecčehos.

Část technologií v budoucnu bude závislá na tom, jak kvalitní signál bude, ale taky na tom, jestli tam vůbec bude a jestli bude stabilní. Hlavní úkol vlády pro příští čtyři roky bude oblast digitalizace. E-governmentu především. Tam opravdu zaostáváme. Obecně je ale primární vzdělání a pak infrastruktura. Tam je potřeba ještě zabrat. 

Jak konkrétně?

Například vyšším financováním školství. Platy učitelů se sice zvyšují, měly by být ale ještě vyšší, to víme všichni. Je tu i otázka, kolik se dá do vysokých škol. Jejich příjmy pořád stagnují. Sice je pravdou, že ubývají studenti, ovšem finanční nároky a především vnitřní dluh je pořád obrovský.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu E15.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744