Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Méně masa a umělá sladidla. V Česku a dalších zemích se prodává ošizené jídlo, potvrdil průzkum

Méně masa a umělá sladidla. V Česku a dalších zemích se prodává ošizené jídlo, potvrdil průzkum

Kvalita potravin se liší podle toho, na jaké straně hranice stojíte. Stále častěji na to upozorňují nejrůznější studie, které porovnávají výrobky zakoupené například v Německu nebo Rakousku a ve středoevropských zemích, jako je Česká republika, Slovensko nebo Maďarsko. Zatím s posledním srovnáním kvality potravin přišla slovenská vláda. Výsledky jejího šetření by měly být představeny dnes v Evropském parlamentu.

Nahrazování živočišných tuků rostlinými, nižší podíl masa, přidávání umělých sladidel namísto cukru, používání barviv a aromat místo pravého ovoce, rozdíly ve velikosti a váze nebo odlišná kvalita obalů. To jsou závěry studie, kterou nechala zpracovat slovenská vláda a jejíž výsledky dnes představí v Evropském parlamentu. Upozornil na to bruselský server EurActiv.

Jedním z příkladů dvojí kvality potravin prodávaných v západní a východní Evropě je oblíbený limonádový nápoj Coca-Cola, který chutná jinak na Slovensku a v Rakousku. Rozdíl je podle expertů v tom, že do limonády, která se prodává zákazníkům na Slovensku, se přidává glukózovo-fruktózový sirup. Rozdíly se našly i v kvalitě obalů.

Dalším příkladem jsou tzv. rybí prsty nebo tyčinky, což jsou dochucené a často namleté proužky z ryb, které jsou obalené do trojobalu. Následně se pečou nebo smaží. Slovenští odborníci přišli na to, že obsah rybího masa ve výrobku, který se prodává v Rakousku, byl o 8,8 % větší, než ten, který je k dostání na Slovensku.

Velké rozdíly v balení výrobků odhalila studie také u černého čaje. V Rakousku je běžné, že se čajové pytlíky balí do hliníkových sáčků, zatímco u našich východních sousedů do papírových. „Hliníkové sáčky udržují aroma a chuť a větší lístky čaje přispívají k lepší kvalitě čaje,“ cituje server ze studie.

Příkladem je i sýr ementál, který se vyznačuje světle žlutou barvou a různě velkými dírami. Přesně tak ale vypadal pouze v případě výrobku prodávaného na pultech obchodů v Rakousku. Další odhalení se týkalo váhy pytlíku s mozzarellou. Podle výrobce měl vážit 125 gramů, avšak v případě Slovenska váži jen 119,4 gramů (v Rakousku 124 gramu).

Odborníci ve studii zkoumali celkem 22 typů potravinových výrobků, které zakoupili v obchodech v Rakousku a na Slovensku. Při nákupu dbali na to, aby měli v košíku vždy identický výrobek stejné značky. Zaměřovali se například na masné výrobky, ryby, čokoládu, nápoje, ale také třeba na kávu nebo pečivo.

Z laboratorních testů vyplynulo, že téměř polovina zkoumaných potravin vykazuje podstatné rozdíly v kvalitě. U devíti výrobků se jednalo o menší odlišnosti a pouze tři výrobky byly v pořádku.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744