Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Menšinová vláda ANO a ČSSD? Nejlepší varianta pro zemi, nejhorší pro ČSSD, říká politolog

Menšinová vláda ANO a ČSSD? Nejlepší varianta pro zemi, nejhorší pro ČSSD, říká politolog

Středa a čtvrtek: klíčové dny, které naznačí nejbližší budoucnost české politiky. Právě v těchto dvou dnech kulminují vleklá vyjednávání o vládě. Důvod je prostý: v sobotu se koná druhá část přerušeného sjezdu ČSSD, na kterém její předseda Jan Hamáček delegátům představí detaily a podmínky nového vládního projektu. Zda nakonec vznikne, rozhodnou někdy na přelomu dubna a května řadoví členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Rozhodování to bude složité. Podle politologa Milana Znoje je totiž za dané konstelace aliance sociálních demokratů s hnutím ANO sice nejlepším řešením pro zemi, avšak nejhorším právě pro ČSSD.

„Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM je nejlepší možná koalice ze všech špatných, které reálně hrozí. Byla by to koalice jakžtakž proevropská a je jistá naděje, že zůstaneme v jádru evropské integrace,“ vysvětluje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Podle něj by šlo zároveň o vládu, která by byla v rámci realistických možností dobrá pro vývoj české demokracie. „Dává naději, že se nevydáme na cestu Polska a Maďarska. Avšak spolupráce s hnutím ANO ve vládě je problematická pro budoucnost ČSSD, neboť tato strana nyní poněkud ztratila schopnost soustředění a orientace, a oboje bude ve vládě jen těžko hledat,“ zdůrazňuje politolog.

Podle něj to ale nutně neznamená, že by ČSSD ve vládě s hnutím ANO musela selhat. „Bude záležet především na schopnostech jejích ministrů. Sociální demokracie může těžit z výhodného postavení menšího koaličního partnera, na němž visí osud celé koalice, pokud se ovšem bude Andrej Babiš a jeho hnutí ANO obávat rozpadu koalice,“ vysvětluje Znoj. V této souvislosti pak zmiňuje, že pořád nevíme, nakolik bude případně Babiš ochoten hledat v krajní nouzi podporu nejen u komunistů, ale především u SPD Tomia Okamury. „V záloze je totiž pořád tzv. sněmovní koalice těchto stran, která pomohla ustavit orgány dolní komory,“ dodává Znoj.

Jde o scénář, kterému musí sociální demokraté případně předejít v koaliční smlouvě. Jan Hamáček nám v minulém týdnu na dotaz, který právě na tento problém jakékoli budoucí vlády upozorňoval, řekl, že budou požadovat záruky, které Babišovi znemožní účinně koaličního partnera obcházet. Zároveň to ale podle předsedy sociální demokratů neznamená, že by nemohly oba koaliční subjekty v některých případech postupovat samostatně, respektive své kroky koordinovat s opozičními formacemi.

Ostatně předseda poslaneckého klubu hnutí ANO a pravá ruka jejího předsedy Jaroslav Faltýnek na sklonku minulého týdne připomněl, že k podobným situacím docházelo také v minulém volebním období, tedy v čase většinové vlády Bohuslava Sobotky složené ze sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců. Ať už to v tomto ohledu dopadne jakkoli, spor se v těchto hodinách vede o jinou věc: zatímco ČSSD požaduje pět ministerských křesel, hnutí ANO nabízí pouze čtyři.

Předseda hnutí ANO navíc váhá, zda sociálním demokratům přenechat finance nebo vnitro. Nárok na jeden z těchto resortů sociální demokraté odůvodňují tím, že chtějí zmírnit střet zájmů premiéra v demisi a předsedy hnutí ANO, a to nejen v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. „Vyjednávání jsou před uzavřením a dohoda nejen v programových otázkách, ale i v otázkách personálních se také rýsuje,“ glosuje situaci Znoj s tím, že hlavní balvan zdlouhavých vyjednávání je již evidentně odvalen.

„Andrej Babiš jako premiér už není problémem pro ČSSD, neboť ta bude mít zřejmě ministerstvo vnitra. To je argument, který přesvědčí přesvědčené, ale co řeknou ostatní? Hlavní neznámou pořád zůstává, zda nové vedení ČSSD bude mít dost argumentů, aby o výhodách vládní koalice s hnutím ANO byli přesvědčeni nejen delegáti sjezdu, a hlavně aby dohodu schválili členové v referendu,“ připomíná Znoj.

A vyloučit stále nelze, že to budou právě řadoví členové sociální demokracie, kdo nakonec projekt společné vlády jejich strany s trestně stíháným Babišem takříkajíc zařízne. Ostatně pokud si tento scénář oficiálně všichni klíčoví aktéři odmítají připustit, v zákulisí přiznávají, že jde o hlavní neznámou celého příběhu. Babišovi by v takovém případě nejspíš nezbývalo, než sestavit menšinou vládu, která by se opírala o formace situované na obou okrajích české politiky, tedy nejen o komunisty, ale také o SPD.

Neblahý dopad by to nemělo pouze na vývoj české politiky doma, ale také na její reputaci v zahraničí. Což si Babiš evidentně uvědomuje. Druhou variantou by byla cesta k vypsání předčasných voleb. „Pokud se Andreji Babišovi nepodaří sestavit vládu s důvěrou na tento druhý pokus, vydáme se na cestu k předčasným volbám. Jenomže nikdo zatím neví, jak k nim dospějeme, když se sněmovna nerozpustí a prezident prohlásil, že předčasné volby nepřipustí,“ uzavírá Znoj rozhovor pro INFO.CZ.

Možná se sluší doplnit, že nejčistším způsobem, jak dospět k předčasným sněmovním volbám, je dohoda nejméně 120 poslanců, kteří budou souhlasit s tím, že se sněmovna sama rozpustí. Otázka je, kdo by pro takový scénář hlasoval. Babišovo hnutí ANO disponuje osmasedmdesáti poslanci. Lze si představit, že by pro předčasné volby teoreticky mohli hlasovat také zástupci SPD, Pirátů a ODS. Postup ostatních subjektů nelze dopředu odhadnout, pokud by se totiž předčasné volby skutečně uskutečnily, mohlo by to ohrozit jejich parlamentní existenci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1