Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Měsíc od spuštění Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Co zatím dokázalo?

Měsíc od spuštění Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Co zatím dokázalo?

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám budilo emoce ještě před začátkem svého působení. Ze strany některých politiků, včetně prezidenta Miloše Zemana, čelilo nařčením, že bude cenzurovat obsah médií a internetu. Server Lidovky.cz se podíval na to, co úřad na odhalování dezinformací za první měsíc provozu odhalil. 

„Za pět týdnů fungování centrum vyvracelo tři závažné dezinformace a šířilo informace a osvětu z oblasti ochrany měkkých cílů," informoval server Lidovky.cz mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Tři odhalené nepravdy

Šlo o případy, na které centrum upozorňovalo ještě před svým spuštěním. První zpráva se týkala údajné ruské manipulace s českými prezidentskými volbami, která vyšla v ruské informační agentuře URA.ru. Vyplývalo z ní, že za volbou Miloše Zemana stáli ruští podnikatelé, upozorňují novináři serveru Lidovky.

Pracovníci úřadu také vyvrátili informace o tom, že atentátníci z berlínských vánočních trhů se nacházejí na území Česka. Podle centra šlo o takzvaný hoax, neboli poplašnou zprávu.

Ke stejnému závěru došlo i u příspěvku organizace Never Again Canada, která upozorňovala na pokus o znásilnění dívky muslimským migrantem v Evropě. Ve skutečnosti šlo o incident před pražským policejním prezidiem, kde narkoman napadl a oloupil dealerku drog, píší Lidovky.cz.

Bezpečnost při volbách

Kromě odhalování dezinformací se centrum zaměřuje také na identifikaci takzvaných měkkých cílů. Vznikl proto speciální tým expertů, který má dohlížet například na bezpečnost průběhu voleb. „Pokusy ovlivňovat volby a obavy z rizik jejich ovlivnění jsou hlášeny z řady zpravodajských služeb partnerských států. Jakkoli ministerstvo nemá v současné době žádné konkrétní poznatky o ohrožení řádného průběhu voleb, za daných okolností nezbývá než vážně se zabývat tímto rizikem i v případě nadcházejících voleb v Česku,“ okomentoval Korbel vznik skupiny, která má tento úkol na starosti.

Ačkoli vznik centra vyvolal mezi některými uživateli internetu vzrušené debaty a emoce, ukazuje se, že realita tak dramatická není. Podle průzkumu Nielsen Admosphere jeho vznik zaznamenala jen pětina dotázaných a jen 1 % z pětistovky respondentů si vzpomnělo na jeho přesný název. Jen necelá třetina respondentů si myslí, že alespoň částečně ví, jak útvar funguje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744