Články odjinud

Metnar na obranu, Malá na spravedlnost. Babiš prozradil jména nových ministrů

Metnar na obranu, Malá na spravedlnost. Babiš prozradil jména nových ministrů

Ministrem obrany by se měl podle informací ČT v nové vládě Andreje Babiše stát Lubomír Metnar (nestr. za ANO), který dosud vedl vnitro a na obraně nahradí Karlu Šlechtovou. Ministryní průmyslu a obchodu dosavadní prezidentka Svazu obchodu a průmyslu Marta Nováková a rezort spravedlnosti by měla podle očekávání vést Taťána Malá, ta vystřídá odcházejícího Roberta Pelikána. 

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstane i šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga a ministr dopravy Dan Ťok.

„K nominaci můžu říct, že jsem vycházel hlavně z uchazečů v rámci jejich intenzity práce, tahu na branku a schopnosti spolupracovat v kolektivu,“ řekl Babiš. Nevysvětlil, proč sáhl k některým změnám v kabinetu. „Nebudu zdůvodňovat ty změny. To je můj návrh a moje zodpovědnost,“ řekl.

Babiš také řekl, že poděkoval Šlechtové za její práci a že problémy, které řešila, nezapadnou pod stůl. Hünerovi premiér také poděkoval a dohodl se s ním, že budou dále spolupracovat v oblasti energetiky.

Pět resortů by měla v koaliční vládě převzít sociální demokracie. Na ministra vnitra nominovala svého předsedu Jana Hamáčka, ministerstvo zemědělství by měl vést Miroslav Toman, ministerstvo práce Petr Krčál a ministerstvo kultury Antonín Staněk. Na ministra zahraničí navrhuje ČSSD europoslance Miroslava Pocheho, vůči němu ale vznesli výhrady prezident Miloš Zeman a komunisté, kteří by měli menšinový kabinet podporovat.

Zeman chce dnes odpoledne Pocheho přesvědčovat, aby účast ve vládě zvážil. „Doufám, že dnešní setkání pana Pocheho s panem prezidentem a následně s panem Hamáčkem tento problém vyřeší,“ řekl k záležitosti Babiš. Hamáček bude se Zemanem jednat po prezidentově schůzce s Pochem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud