Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Michal Horáček zahájil sběr podpisů. Jak o jeho prezidentské kandidatuře smýšlí manželka?

Michal Horáček zahájil sběr podpisů. Jak o jeho prezidentské kandidatuře smýšlí manželka?

„Já si to zatím nějak nepředstavuju, že bych tím trávila čas,“ směje se Michaela Hořejší-Horáčková při dotazu Blesk.cz na to, jakým typem první dámy by byla, pokud by její manžel uspěl v boji o Pražský hrad. V rámci něj v neděli Michal Horáček odstartoval další část. Na náplavce v Praze, za větrného počasí, společně zahájili sběr 50 tisíc podpisů, které potřebuje coby kandidát.

Blesk.cz prezidentský kandidát Horáček prozradil, že se od května paní Michaela zapojí do kampaně výrazněji. „Bude navštěvovat jiná prostředí, využije toho, že se zajímá zejména o děti – v hospicech, opuštěné děti a vůbec o všechny české děti, kterým něco brání, aby mohly rozvinout své talenty,“ říká Horáček.

Že má doma v rodině velkou, neutuchající podporu, bylo vidět na první pohled. Ostatně na začátek Horáčkova sběru podpisů přijela i jeho sestra, která žije ve Francii. V rozhovoru pro Blesk.cz pak o podpoře mluvila i sama Michaela Hořejší-Horáčková.

Nedostáváte tuto otázku poprvé, nicméně pohled možné první dámy je zajímavý. Jaký by byl z vašeho pohledu Michal Horáček prezidentem?

Myslím, že by byl prezidentem takovým, jakého naše Ústava podmiňuje a nařizuje. Byl by to určitě prezident, který by výborným způsobem reprezentoval celou ČR ve světě. Myslím si, že by byl jistě schopen vrátit ČR kredit, který ji náleží a který jsme ztratili, protože je to člověk, který dokáže okolí velmi silně inspirovat. Vzhledem k těmto vlastnostem, vzhledem ke svému vzdělání i k tomu, kolik ovládá světových jazyků, jaký má obecný přehled, tak by byl prezidentem až ideálním. Což samozřejmě ideál neexistuje (úsměv). Ale jistě by se tomu velmi blížil.

Více si přečtěte na Blesk.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744