Milion Čechů žije pod hranicí chudoby. Potvrzují to data Českého statistického úřadu | info.cz

Články odjinud

Milion Čechů žije pod hranicí chudoby. Potvrzují to data Českého statistického úřadu

Zhruba 1 milion Čechů loni žilo pod hranicí chudoby. Je to stejné množství obyvatel jako loni, 9,7 procent populace. Ukázaly to předběžné výsledky průzkumu životních podmínek, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečné údaje představí na jaře.

U sociálního vyloučení a chudoby experti sledují tři kategorie - příjmovou chudobu, materiální deprivaci a práci. „Míra ohrožení příjmovou chudobou a sociálním vyloučením znovu mírně klesla, a to o 0,7 procentního bodu na 13,3 procenta. Česko se tak stále řadí mezi evropské země s nejnižší úrovní tohoto ukazatele," uvedla Michaela Brázdilová z oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Částku hranice chudoby pro loňský rok statistický úřad zatím neuvedl. V roce 2015 odpovídala pro jednotlivce 10 220 korunám, pro dvojici 15 330 korunám, pro jednoho rodiče s dítětem do 13 let 13 286 korunám, pro oba rodiče se dvěma dětmi do 13 let pak 21 461 korunám. Loni výdělky v Česku rostly, vyšší proto proti předloňsku bude i hranice chudoby.

Odbory situaci kritizovaly. Podle nich je nepřípustné, aby minimální mzda byla pod hranicí příjmové chudoby jednotlivce. V roce 2015 nejnižší výdělek činil měsíčně 9 200 korun, loni 9 900 korun a letos 11 000 korun.

Při takzvané materiální deprivaci, tedy nedostatku, si lidé nemohou dovolit nejméně čtyři z devíti položek, jako je telefon, pračka, televize či auto. Nemohou jednou ročně vyrazit na týdenní dovolenou, nezvládnou mimořádný výdaj 9 900 korun, nedokážou pravidelně hradit nájem nebo si dát obden maso.

Podle předběžných údajů žilo loni v materiálním nedostatku 4,8 procenta Čechů a Češek. Míra se tak snížila, v roce 2015 činila 5,6 procenta. Neočekávaný výdaj 9 900 korun si loni nemohlo dovolit 32,1 procenta lidí, týdenní dovolenou 28,9 procenta a pravidelně hradit platby a splátky 4,4 procenta, upřesnil ČSÚ.

Statistici zkoumají situaci v Česku každý rok. Údaje za letošek začnou sbírat v sobotu. Budou zjišťovat stav ve více než 11 tisíci rodinách. Akce skončí 28. května. Podle předsedkyně ČSÚ Ivy Ritschelové se průzkum koná i v dalších státech, odborníci tak mají k dispozici srovnatelná data z 34 evropských zemí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud