Milionové škody po povodních: V Zaječí voda zničila chodníky a kanalizaci, v Obecnici most | info.cz

Články odjinud

Milionové škody po povodních: V Zaječí voda zničila chodníky a kanalizaci, v Obecnici most

V Zaječově na Berounsku byly dnes zrušeny všechny povodňové stupně, toky výrazně klesly. První povodňový stupeň odvolalo vedení obce před 8:00, řekla starostka Irena Nezbedová. Voda v obci zničila chodníky a dešťovou kanalizaci, škody tak dosáhnou až několika milionů korun. V Obecnici na Příbramsku voda způsobila podle prvotních odhadů škody zhruba za deset milionů korun. Voda podemlela dva mosty, jeden obecní a jeden krajský.

Zaječov byl jednou ze tří středočeských obcí, kde v noci platil třetí stupeň povodňové aktivity. Rozvodněné byly dva potoky. Nezbedová ve čtvrtek večer řekla, že se obec připravuje na evakuaci. "Evakuace nakonec neproběhla. Až do půlnoci byli lidé připraveni v úseku, kde ten potok vytéká z Brd z lesa, a oni jsou první na ráně. Tam je takový úzký můstek, tak jsme se báli, aby klády jdoucí z lesa ten most nezacpaly, v tom případě by byli hned vyplavení. Takhle měli vodu u prvního schodu u domu," řekla Nezbedová. Zhruba hodinu po půlnoci začala voda opadat, evakuace se proto nakonec neuskutečnila.

"Objíždím, fotím, pojišťovnu jsem pozvala. Voda nám vzala velkou část chodníku, pod kterým je dešťová kanalizace. To se všechno rozlétalo. Všechno se musí udělat v úseku 100 až 150 metrů," dodala starostka.

Za povodeň v obci může podle ní sucho. "Většinou ty Brdy nám vodu zastavily, ale teď jak bylo všechno suché, tak prostě ta voda letěla dolů," uvedla Nezbedová.

Třetí stupeň povodňové aktivity platil v noci kromě Zaječova také v Obecnici a Trhových Dušníkách na Příbramsku. V Obecnici voda vyplavila několik desítek domů.

Obenice má problém s vodou

Povodeň v Obecnici na Příbramsku voda podemlela dva mosty, jeden obecní a jeden krajský. Obecní most bude muset být zdemolován, řekl starosta Obecnice Josef Karas. V obci je také problém s vodou, lidé pro ni musí chodit k cisternám.

"Škody jsou velké, vzalo to některé cesty, podemlelo to dva mosty. Ten obecní bude muset kompletně pryč, krajská správa a údržba silnic posuzuje stav druhého mostu, ten ale snad bude dobrý," řekl Karas. Povodeň podle něj přerušila přivaděč vody do vodojemu, obec má proto problém s vodou. "Do studny se nám dostala povrchová voda, takže jsme museli zastavit dodávku obecní pitné vody a museli jsme přivézt cisterny," řekl starosta.

Obec se snaží provizorně zprovoznit zničené komunikace, naváží proto kámen a štěrk, aby mohla auta obcí projíždět. V jedné části byly poškozené také břehy Obecnického potoka.

Obecnický potok podle Karase rozvodnilo upouštění vodní nádrže Octárna, která je zdrojem pitné vody pro Příbram. "Tím se ta situace ještě zhoršila, ale upouštět to museli, protože by to začalo přetékat, to jinak nešlo," řekl starosta.

Škody Karas prvotně odhadl asi na deset milionů, upozornil ale, že se jejich výše zřejmě změní. "Most bude stát minimálně 1,5 milionu, potom nějaké úpravy břehů potoka, musí se opravit cesty v délce asi 200 až 300 metrů," řekl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud