Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony jako kompenzace za trestní stíhání politiků. Nebylo by to poprvé a asi ani naposledy

Miliony jako kompenzace za trestní stíhání politiků. Nebylo by to poprvé a asi ani naposledy

Bývalý šéf Věcí Veřejných Vít Bárta má stále šanci získat odškodné za dvouleté stíhání kvůli korupci. Pražský soud částečně zrušil rozsudek, podle kterého na něj neměl nárok. Bárta tvrdí, že mu trestní stíhání zničilo politickou kariéru a zasáhlo do osobního života. Po státu proto požaduje 20 milionů korun.  Podle právníků, které oslovila redakce INFO.CZ, jde o neobvykle vysokou sumu. „Případ je výjimečný tím, že se jedná o ministra. Odškodné asi získá, ale nevěřím, že půjde o tak vysokou částku,“ řekl advokát Jaroslav Ortman. Jak vysoké obvykle bývají sumy, které české soudy přiznávají za neoprávněné stíhání?

„Myslím, že soud odškodné panu Bártovi přizná. Otevřené ale zůstává, jaká částka to nakonec bude,“ myslí si advokát Jaroslav Ortman. „Upřímně řečeno, s takto vysokou částkou jsem se dosud nesetkal. Je to největší suma peněz, kterou kdy vůbec někdo chtěl, a nevěřím, že ji soud panu Bártovi přizná,“ dodal. Případ je sice výjimečný tím, že v něm figuruje bývalý ministr, podle Ortmana by to ale nemělo sehrát velkou roli. 

Přiznané odškodné se obyčejně pohybuje kolem jednoho až dvou milionů. „Výjimečná může být v tomto ohledu bývalá ministryně za hnutí ANO Věra Jourová,“ říká Ortman. Nynější evropská komisařka v roce 2014 vysoudila necelé tři miliony korun v kauze Budišov.

Ona a ani někdejší ministr dopravy a šéf Věcí veřejných Vít Bárta nejsou jedinými politiky, kteří podobně vysoké odškodné požadovali. Za zmínku stojí asi nejznámější kauza týkající se bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře.

Ti se vzdali v roce 2012 poslaneckého mandátu a navzdory svým námitkám tak umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry. Žalobci exposlance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních míst ve státních firmách.

Stíhání exposlanců ovšem zrušil v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu, tedy neodpovědnost poslance za hlasování a určité projevy učiněné ve sněmovně. Loni v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil, každému patří taky víc než pět set tisíc jako odškodné.

Další případ je z loňska. Ministerstvo spravedlnosti přiznalo písemnou omluvu a odškodné ve výši 180 tisíc korun loni v březnu bývalému ministrovi obrany Martinu Bartákovi. Stejnou částku dostal i zbrojař Michal Smrž. Obžaloba tvrdila, že Barták se Smržem chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které firma měla při dodávce několika stovek terénních aut.

Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši přes 80 milionů korun. Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem. Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se podle obžaloby snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru pražského vrchního soudu ale měli zájem na korupčním jednání spíše představitelé Tatry.

A odškodné se podařilo také vysoudit bývalému vysoce postavenému úředníkovi - řediteli silnic a dálnic Petru Laušmanovi. Ten byl stíhán kvůli pronájmu budovy pro ŘSD. Smlouva uzavřená v roce 2004 se společností Office House Kačerov byla podle žalobce pro stát nevýhodná. ŘSD se v ní zavázalo platit 34,5 milionu korun ročně, což podle obžaloby představovalo dvojnásobek normální tržní ceny. V roce 2014 dospěl soud k závěru, že případ je již promlčený. Policisté totiž předali Laušmanovi obvinění pět dnů po uplynutí promlčecí lhůty. Následně vysoudil Laušman 52 tisíc korun na odškodném, stát mu musí také uhradit soudní výdaje.

Vůbec jednou z nejznámějších korupčních kauz je stíhání bývalého politika Davida Ratha. Vlivného sociálního demokrata a zubaře uznal středočeský krajský soud v červenci 2015 vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát pražského vrchního soudu pak rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli použitým odposlechům.

Podle něj totiž byly tyto stěžejní důkazy obžaloby pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít. Proti rozhodnutí podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) stížnost. David Rath peněžité odškodné nepožaduje, žádá pouze omluvu od bývalé státní zástupkyně Lenky Bradáčové, alespoň prozatím.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744