Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony od Okamury odešly k lidem spojeným s Parlamentními listy a TV Barrandov

Miliony od Okamury odešly k lidem spojeným s Parlamentními listy a TV Barrandov

Miliony korun z volebních účtů strany Tomia Okamury odešly k lidem, kteří jsou napojení na dezinformační weby. Sám předseda Svobody a přímé demokracie přiznal, že jeho strana zaplatila přes sedm milionů korun za analýzy a mediaplány agentuře Play Net. Její klíčoví lidé jsou přitom spojení se serverem Parlamentní listy či První zprávy, které jsou považovány za dezinformační a manipulativní weby. Stopy vedou i na TV Barrandov. 

Miliony lidem z Okamurovy kampaně odešly k lidem napojeným na takzvané „fake news.“ Jak Tomio Okamura sám uvedl ve svém středečním příspěvku na sociálních sítích, jeho strana zaplatila ve dvou platbách celkem přes sedm milionů korun agentuře Play Net. Okamura tvrdí, že s touto firmou nikdy neměl nic společného, je ale na místě dodat, že se Play Net původně jmenovala Sekigahara podle místa bitvy, kde roku 1600 budoucí japonský šógun Tokugawa dobyl velké vítězství. 

„Tato agentura pro hnutí zajišťovala analýzy voličského elektorátu, analýzu volební kampaně, mediaplány, strategické plánování kampaně a analýzy reakcí na změny vnímání voličů,“ uvedl Okamura k účelu plateb.

Zapomněl již dodat, že ve vedení této agentury se nachází hned několik lidí napojených na weby šířící dezinformace a „fake news“. Například jeden z jednatelů agentury Radomír Pekárek. Ten je šéfem webu První zprávy, který think-tank Evropské hodnoty řadí mezi tvůrce dezinformací a manipulací. Kromě toho je i autorem projektu pro televizní vysílání TV Barrandov. Tedy stanice, na které se v některém z pořadů majitele Jaromíra Soukupa Okamura vyskytoval před volbami každý týden. Jeho návštěvy měly takovou intenzitu, že se jimi zabývala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

S televizí Barrandov byl v těsném kontaktu i další jednatel agentury Play Net. Jan Fulín byl totiž členem představenstva společnosti Barrandov Televizní Studio – společnosti, která TV Barrandov provozuje.

Kromě toho je Fulín společníkem i v jiné agentuře – Easy Communications. Dalším ze společníků této agentury je přitom i firma OUR Media, která vydává další z webů zařazených Evropskými hodnotami do sekce „dezinformační“ – Parlamentní listy. Propojení všech subjektů pak dokonává osoba Jana Holoubka, který je jednatelem agentury Easy Communication, předsedou představenstva Our Media a ředitelem webu Parlamentní listy. 

Další ze společníků firmy Play Net, která od Okamurovy strany inkasovala miliony korun, je Oldřich Zajíc. Ten působil třeba v majetkové struktuře společnosti pro výzkum veřejného mínění SANEP. Ta má dlouhodobě potíže se zpochybňováním výsledků průzkumů. Třeba v roce 2016 politik Petr Gazdík (STAN) natvrdo řekl, že SANEP je "agentura pro manipulování veřejného mínění." 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1