Články odjinud

Miliony od Okamury odešly k lidem spojeným s Parlamentními listy a TV Barrandov

Miliony od Okamury odešly k lidem spojeným s Parlamentními listy a TV Barrandov

Miliony korun z volebních účtů strany Tomia Okamury odešly k lidem, kteří jsou napojení na dezinformační weby. Sám předseda Svobody a přímé demokracie přiznal, že jeho strana zaplatila přes sedm milionů korun za analýzy a mediaplány agentuře Play Net. Její klíčoví lidé jsou přitom spojení se serverem Parlamentní listy či První zprávy, které jsou považovány za dezinformační a manipulativní weby. Stopy vedou i na TV Barrandov. 

Miliony lidem z Okamurovy kampaně odešly k lidem napojeným na takzvané „fake news.“ Jak Tomio Okamura sám uvedl ve svém středečním příspěvku na sociálních sítích, jeho strana zaplatila ve dvou platbách celkem přes sedm milionů korun agentuře Play Net. Okamura tvrdí, že s touto firmou nikdy neměl nic společného, je ale na místě dodat, že se Play Net původně jmenovala Sekigahara podle místa bitvy, kde roku 1600 budoucí japonský šógun Tokugawa dobyl velké vítězství. 

„Tato agentura pro hnutí zajišťovala analýzy voličského elektorátu, analýzu volební kampaně, mediaplány, strategické plánování kampaně a analýzy reakcí na změny vnímání voličů,“ uvedl Okamura k účelu plateb.

Zapomněl již dodat, že ve vedení této agentury se nachází hned několik lidí napojených na weby šířící dezinformace a „fake news“. Například jeden z jednatelů agentury Radomír Pekárek. Ten je šéfem webu První zprávy, který think-tank Evropské hodnoty řadí mezi tvůrce dezinformací a manipulací. Kromě toho je i autorem projektu pro televizní vysílání TV Barrandov. Tedy stanice, na které se v některém z pořadů majitele Jaromíra Soukupa Okamura vyskytoval před volbami každý týden. Jeho návštěvy měly takovou intenzitu, že se jimi zabývala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

S televizí Barrandov byl v těsném kontaktu i další jednatel agentury Play Net. Jan Fulín byl totiž členem představenstva společnosti Barrandov Televizní Studio – společnosti, která TV Barrandov provozuje.

Kromě toho je Fulín společníkem i v jiné agentuře – Easy Communications. Dalším ze společníků této agentury je přitom i firma OUR Media, která vydává další z webů zařazených Evropskými hodnotami do sekce „dezinformační“ – Parlamentní listy. Propojení všech subjektů pak dokonává osoba Jana Holoubka, který je jednatelem agentury Easy Communication, předsedou představenstva Our Media a ředitelem webu Parlamentní listy. 

Další ze společníků firmy Play Net, která od Okamurovy strany inkasovala miliony korun, je Oldřich Zajíc. Ten působil třeba v majetkové struktuře společnosti pro výzkum veřejného mínění SANEP. Ta má dlouhodobě potíže se zpochybňováním výsledků průzkumů. Třeba v roce 2016 politik Petr Gazdík (STAN) natvrdo řekl, že SANEP je "agentura pro manipulování veřejného mínění." 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud