Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony za milost? Klause štědře sponzoruje podnikatel, kterého exprezident zachránil před vězením

Miliony za milost? Klause štědře sponzoruje podnikatel, kterého exprezident zachránil před vězením

V roce 2008 udělil prezident Václav Klaus milost podnikateli Zdeňku Kratochvílovi, kterému hrozilo až dvanáct let za mřížemi kvůli miliardovým obchodním machinacím. Podle serveru HlídacíPes poslala Kratochvílova jihlavská společnost ICOM Transport na účet Institutu Václava Klause v roce 2014 i 2015 milion korun jako sponzorský dar. 

Šéf úspěšné dopravní firmy Kratochvíl se v hledáčku policie na konci devadesátých let ocitl coby člen skupiny, která prodávala bezcenné akcie firem z Bahamských ostrovů. Šlo o jednu z největších korupčních kauz své doby, Kratochvíl a spol. měli při obchodních machinacích v hodnotě až 60 miliard korun způsobit škodu za jednotky miliard.

Žalobci je vinili z řady trestných činů, včetně padělání dokladů, za což podvodníkům hrozilo až 12 let za mřížemi. Kauza se táhla dlouhých třináct let, rozsudek padl až na konci roku 2015. Soud rozdal tresty ve výši desítek let vězení. Zdeněk Kratochvíl tomu ale unikl, v roce 2008 dostal od tehdejšího prezidenta Václava Klause milost.

Server HlídacíPes poukazuje na to, že Kratochvíl se s Klausem, ale také třeba tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS) setkal před udělením milosti, na své autobusy lepil před volbami reklamu na podporu ODS a straně o dva roky později zaslal sponzorský dar 200 tisíc korun (ODS ho vrátila).

Klaus odmítal, že by to mělo nějakou spojitost s udělenou milostí, na které byl přitom velmi skoupý. „Při udělování milosti jsem si nebyl vědom, že jsem se s tímto člověkem setkal. O své návštěvě jeho firmy před řadou let jsem se dozvěděl až po udělení milosti, z fotografie v MF Dnes. Firem jsem za svou politickou kariéru navštívil stovky, ne-li tisíce,“ uvedl tehdy prezident.

Pro udělení milosti byl pro Klause rozhodující zdravotní stav Kratochvíla, konkrétně jeho údajná závažná duševní porucha, kvůli níž nemůže chápat soudní řízení. Tuto skutečnost potvrdil i Nejvyšší soud. Kratochvíl však dále vedl firmu s téměř dvěma tisíci zaměstnanci a v jejím čele stojí dodnes.

Server HlídacíPes zjistil, že od roku 2014 firma ICOM, v jejímž čele Kratochvíl stojí, posílá na účet Institutu Václava Klause sponzorský dar ve výši milion korun ročně. Učinila tak v roce 2014 i 2015. Informace za rok za rok 2016 dle serveru ještě nejsou k dispozici.

 „Václav Klaus udělal pro Českou republiku strašně moc a nejenom udělal, ale stále dělá! Jeho Institut je tady potřeba, podává pragmatické zprávy o dění ve světě a většinou se ukáže, že má pravdu,“ vysvětlil Kratochvíl.

Zda jde o odměnu za udělenou milost, Kratochvíl odmítl komentovat. „Na to téma se bavit nebudu. Když udělá člověk něco dobře, tak je to bráno jako revanš?“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744