Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministerstvo financí a Lidové noviny šíří o zprávě OLAFu dezinformace, tvrdí Michálek

Ministerstvo financí a Lidové noviny šíří o zprávě OLAFu dezinformace, tvrdí Michálek

Místopředseda Pirátů a člen sněmovního mandátového a imunitního výboru Jakub Michálek se ohradil proti způsobu, jakým Ministerstvo financí a Lidové noviny informují o zprávě OLAFu o Čapím hnízdě. Podle Michálka šíří dezinformace. 

Michálek se na svém facebooku jal uvádět na pravou míru tři odstavce, které zveřejnilo na svém webu Ministerstvo financí. Místopředseda Pirátů tvrdí, že se nejedná o závěry zprávy OLAFu, nýbrž o doporučení pro postup České republiky.

„Závěry zprávy OLAF se týkají, řekněme, problematického jednání, ve kterém spatřuje, řekněme, podezření z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie,“ řekl Michálek novinářům. OLAF tedy dle místopředsedy Pirátů jednoznačně dává za pravdu české policii a vyvrací obhajobu premiéra Babiše, že se jedná o „účelovku“.

„Nechci vynášet důvěrné informace, ale cítím jako svou občanskou povinnost dát lidem aspoň základní objektivní informace, když se na ně valí propaganda premiéra, který současně vlastní nejvýznamnější noviny v zemi (vydavatelství MAFRA, které vydává Lidové noviny, Babiš převedl do svěřeneckého fondu, pozn. red.),“ zveřejnil Michálek na svém facebooku. 

Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že doporučení k přijetí dalších kroků v návaznosti na vyšetřování OLAF jsou nedílnou součástí zprávy. „A z pohledu MF představují klíčovou část, neboť shrnují vyšetřování a obsahují doporučení nezbytná pro výkon agendy MF - tedy zda je doporučováno přijmout opatření, či nikoliv,“ uvedl dnes úřad.

Ministerstvo financí už navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy bude o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování jednat 16. ledna.

Vyjmutí fakticky podle mluvčího Ministerstva financí Michala Žurovce znamená, že na jednotlivé projekty bude pohlíženo jako na národní dotace. Padesátimilionovou dotaci pro vznik Čapího hnízda by tak v konečném důsledku zaplatili čeští daňoví poplatníci. Podle Žurovce ale může poskytovatel dotace, tedy příslušný ROP, v případě prokázání protiprávního jednání peníze vymáhat zpět.

Česká policie kvůli dotaci obvinila 11 lidí, mezi nimi i Andreje Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Oba politici označují obvinění za účelové. Vzhledem k tomu, že byli v říjnu znovu zvoleni do Sněmovny, musí poslanci znovu rozhodovat o jejich vydání k trestnímu stíhání.

Zda má plénum Babiše a Faltýnka vydat či nikoliv, navhrne poslancům Mandátový a imunitní výbor. Ten bude v úterý pokračovat v projednávání opětovné policejní žádosti o Babišovo a Faltýnkovo vydání.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1