Ministerstvo financí nedokázalo vyvětlit zakázku bez tendru. Dostalo pokutu od ÚOHS | info.cz

Články odjinud

Ministerstvo financí nedokázalo vyvětlit zakázku bez tendru. Dostalo pokutu od ÚOHS

Ministerstvo financí dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 50.000 korun za zakázku bez soutěže na zajištění podpory a provozu administrativního registru ekonomických subjektů informačního systému ARES. Podle ČTK je rozhodnutí pravomocné. Ministerstvo financí s rozhodnutím nesouhlasí a podá žalobu proti rozhodnutí ÚOHS.

Ministerstvo podepsalo v roce 2013 smlouvu se společností Asseco Central Europe, a.s. Bez tendru zakázku zadalo z technických důvodů. Podle ÚOHS ale ministerstvo neprokázalo, že by z technických důvodů mohla zakázku provádět jen vybraná firma.

MF dnes uvedlo, že se pokusilo zakázku dvakrát zadat v otevřeném řízení. V obou případech však obdrželo pouze jednu platnou nabídku, proto muselo podle tehdejšího znění zákona o veřejných zakázkách obě řízení zrušit. Následně úřad využil zákonnou možnost zadat veřejnou zakázku konkrétní obchodní společnosti v jednacím řízení bez uveřejnění.

„ÚOHS ve svém rozhodnutí pouze paušalizujícím a formálním způsobem zpochybňuje jediný možný postup ministerstva financí, aniž by se zabýval otázkou, jak jinak měl zadavatel v dotyčné době poptávané služby zajistit,“ uvedlo MF.

Podobného provinění se ministerstvo dopustilo v minulosti v případě zakázek na vývoj informačního systému Viola v letech 2012 až 2014. Ministerstvo je zadalo bez otevřeného tendru rovnou firmě Krabat cz, s.r.o.

Ministerstvo podle úřadu neprokázalo, že zakázku například z technických důvodů nebo z důvodu ochrany výhradních práv mohla dělat pouze vybraná firma.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud