Články odjinud

Ministerstvo financí zveřejnilo závěry šetření OLAF, v Čapím hnízdě byly nesrovnalosti

Ministerstvo financí zveřejnilo závěry šetření OLAF, v Čapím hnízdě byly nesrovnalosti

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo závěry šetření Evropského úřadu boje proti podvodům (OLAF) v případu přidělení dotace farmě Čapí hnízdo. Podle unijního úřadu byly v celém projektu nesrovnalosti a dotace ve výši 42 milionů korun by měla být vrácena. 

"Ministerstvo financí posoudilo došlé žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a na základě provedené právní analýzy zveřejňuje podstatné závěry, ke kterým dospěl OLAF v rámci svého vyšetřování," uvedlo ministerstvo na svých stránkách.

Policie podezírá současného premiéra Andreje Babiše, že jeho společnost Agrofert byla skutečným vlastníkem a autorem projektu, přestože žádost o dotaci podávala společnost řádově menší. Právě malým a středním podnikům jsou unijní peníze určeny. Případem se začal zabývat i OLAF, který dospěl k názoru, že unijní pravidla byla skutečně porušena a peníze musí český stát vrátit. 

Výsledek šetření unijního úřadu dosud nebyl veřejný. Podle dnešních informací serveru Echo24 byla ovšem zpráva OLAF již založena do vyšetřovacího spisu k případu, tudíž k ní budou mít přístup členové poslaneckého mandátového a imunitního výboru. Je tak nejspíš jen otázkou času, kdy se zpráva objeví na veřejnosti celá. 

Plné znění závěrů, tak jak je zveřejnilo ministerstvo financí
26. 1. 2016 bylo zahájeno výše zmíněné vyšetřování v souvislosti s možným výskytem nesrovnalostí v průběhu realizace projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci českého Regionálního operačního programu Střední Čechy pro roky 2007-13. Po dokončení všech vyšetřovacích úkonů nyní toto vyšetřování uzavírám. Ve smyslu závěrů vyšetřování, které jsou součástí Závěrečné zprávy a v souladu s článkem 11 nařízení (EU, Euratom) č. 883/2013, doporučuji, aby: Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku učinilo následující krok: Přijalo veškerá náležitá opatření pro zajištění vynětí částky 42.497.826,80 Kč / 1.647.676,40 EUR, jak je uvedeno v přiložené Závěrečné zprávě OLAF, v souvislosti s nesrovnalostmi zjištěnými v rámci projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud