Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministerstvo nutí školy počítat romské děti ve třídách. Ředitelé se bouří a mluví o diskriminaci

Ministerstvo nutí školy počítat romské děti ve třídách. Ředitelé se bouří a mluví o diskriminaci
Ředitelé českých škol musí každý rok ministerstvu školství vykazovat, kolik romských dětí k nim chodí. Údaje musí odevzdávat kvůli jedenáct let starému rozsudku Evropského soudu, který konstatoval, že Česká republika diskriminuje romské děti. Údaje, které musí ředitelé škol vyplňovat, mají sloužit jako důkaz, že se romské děti daří integrovat. Pedagogové se proti nim ale bouří, někteří to považují za diskriminaci romských dětí. 
 

Ředitelé musí rok co rok vyplňovat formulář o tom, kolik k nim chodí romských dětí. A musí je umět poznat sami na základě 12 let staré analýzy. Ta za Roma považuje žáka, který se za něj považuje sám (případně ho za něj považuje okolí), anebo tak ve zkratce vypadá. A pokud škola uvede nulu takových žáků, musí to ve formuláři zdůvodnit.

Prsty už si procvičuje i ředitel Základní školy ve Strážnici Risto Ljasovský. „U nás žádný Rom ve škole není. A jestli se tak některý z žáků či žákyň cítí, jsem mezi nimi rozhodně nezjišťoval,“ řekl Blesku. Inkluze ho navíc trápí, protože přítomnost jednoho handicapovaného žáka s poruchou chování odnáší ostatní. „Jeden jediný problémový žák má vliv na odchod jeho spolužáků na osmiletá gymnázia,“ míní s tím, že talentované děti po 5. třídě radši odejdou. Anebo se pro jistotu ani nikam nedostanou.

Také Jana Smetanová, ředitelka Základní školy v Pardubicích-Polabinách, je na pokraji zoufalství. „Já jsem ten výkaz vyplnila tak, že jsem si vzala seznam všech žáků a dívala jsem se na taková běžná romská příjmení,“ přiznala Blesku, že nevěděla, jak jinak postupovat. A nedělalo jí to dobře. „Mám s tím osobně velký problém, takové selektování dětí mi hodně vadí,“ posteskla si.

Na další problém upozornil prezident Pedagogické komory Radek Sarközi. „Když tam (ve formuláři – pozn. red.) má ředitel méně Romů než loni, tak mu vyskočí hláška a musí zdůvodnit proč,“ řekl Blesku. A sám má pro lidi ve školství za celou komoru překvapivou radu. „Doporučujeme tam napsat nulu a pak zdůvodnit, že to nedokážou posoudit. Ministerstvo chce, abychom ty počty odhadovali vyloženě čistě podle vzhledu, což mi připadá až rasistické,“ míní.

 Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867