Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministerstvo si neví rady s důležitou zakázkou na vrtulníky. Začíná znovu, experti se nestačí divit

Ministerstvo si neví rady s důležitou zakázkou na vrtulníky. Začíná znovu, experti se nestačí divit

Nikoli marketingový průzkum, ale závazná nabídka na stole a projekt před realizací. V takovém stavu byla zakázka na nákup dvanácti víceúčelových vrtulníků pro českou armádu. Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová však krátce po nástupu do funkce rozhodla úplně jinak a začala dlouhodobou práci svého předchůdce radikálně překopávat. Teď oznámila, že zakázku vypíše v létě a oslovit chce minimálně tři potenciální dodavatele.

Ministryně nechala zakázku, kterou resort dojednával ještě za působení jejího předchůdce a kolegy z hnutí ANO Martina Stropnického, po nástupu do funkce prověřit. Předchozí kroky označila za pouhý „marketingový průzkum“.

Česko v té době zvažovalo nabídky od dvou vlád. Americká strana nabízela vrtulníky firmy Bell UH-1Y, italská stroje AugustaWestland AW139M společnosti Leonardo. Šlechtová tvrdí, že ani jedna české straně nevyhovovala.

Podle bývalého místopředsedy sněmovního Výboru pro obranu Ivana Gabala, který se nákupem vrtulníků v rámci své funkce zabýval, však zakázka nebyla ve stavu „pouhého“ marketingového průzkumu. Česko naopak bylo blízko dohodě s Američany.

„Že o kontraktu hlasoval příslušný výbor amerického Kongresu, myslím jasně ukazuje, že nešlo o marketingový průzkum, ale závaznou přípravu smlouvy a dodávky bojové techniky, a to mezi vládami. Projekt byl před realizací v závazných termínech dodávek, na které mohla běžet reálná příprava jak výcviku, tak zapojení nových bojových schopností do plánování a v neposlední řadě i dlouhodobé plánování,“ sdělil Gabal INFO.CZ.

Za marketingový průzkum by předchozí průběh zakázky neoznačil ani bezpečnostní expert a někdejší poradce ministrů obrany František Šulc. I podle něj kroky americké strany nasvědčují, že celou akvizici brala vážněji.

„Když to někdo za marketingový průzkum nyní označí, tak to zní divně, ale samozřejmě může to tak udělat. Marketingový průzkum má svá pravidla, nedělá se s tou rétorikou, jaká kolem toho v posledních dvou letech byla. USA předpokládaly, že na jaře dojde k podpisu smlouvy, poslaly závaznou nabídku,“ vysvětluje INFO.CZ Šulc.

Fantasy? Stačí si něco přečíst

S vrtulníky počítal i kabinet Bohuslava Sobotky. V posledním roce projednával rámcový finanční plán modernizace vzdušných sil. V něm nákup strojů figuroval. Dokument měla na stole celá vláda, tedy i ministryně Šlechtová, která v té době vedla resort místního rozvoje.

Za nákup vrtulníků Bell se při nedávné návštěvě Prahy vyslovoval též předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. „Je to ve velkém zájmu České republiky z různých důvodů,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi a dodal, že tím myslí hlavně kompatibilitu se systémy Severoatlantické aliance.

Gabal upozorňuje, že v jednání byla také možnost zřízení regionálního centra sídlícího v Česku, které by poskytovalo podporu pro další země. To mělo být před podpisem dohody. Česká vláda nakonec finální rozhodnutí neučinila. Vzhledem ke konci volebního období ho nechala na nově zvoleném kabinetu.

Po nástupu Šlechtové se však celý proces zastavil. Ministryně nechala krátce po jmenování do funkce Generální štáb armády přepracovat požadavky. Původní specifikaci označila za „fantasy“ a řekla, že armáda chtěla vrtulníky, které ani nejsou na trhu.

„K diskusi byla možná schopnost vrtulníků používat samonaváděcí extrémně drahé rakety proti nadzvukovým letadlům. Tuto schopnost zvažovaný model Bell má. Jinak samozřejmě pro laiky, jako je paní ministryně, musí leckteré schopnosti těchto dlouhodobě piplaných strojů znít jako „fantasy“, ale stačí si o tom něco přečíst nebo se poptat,“ tvrdí Gabal.

S tím, že má přehnané požadavky, nesouhlasila ani armáda. Náčelník Generálního štábu Josef Bečvář prohlásil, že byly nastavené tak, aby vojáci mohli stroje využívat i za dalších dvacet až třicet let. Právě dlouhodobé hledisko a širší koncepce jsou při podobných armádních nákupech jedním z klíčových, ale v Česku často přehlížených aspektů. Vrtulníky mají zajišťovat přepravu vojáků, přímou podporu pozemních sil, průzkumu, zdravotnický odsun nebo úkoly ve prospěch integrovaného záchranného systému.

Zbavit se závislosti na Rusku

Gabal jako člen Výboru pro obranu prosazoval, aby se česká armáda zbavila závislosti na ruských vrtulnících Mi-24. Ukázalo se totiž, že by vzhledem k neplnění slibů o dodávkách náhradních dílů a licenčních razítek mohly zůstat nefunkční. Moskva by tak měla kontrolu nad bojovými schopnostmi členské země NATO.

I kvůli tomu, že Česko dosud využívá ruskou techniku, se objevovaly spekulace, zda za rozhodnutím Šlechtové nestojí zájmy s Kremlem sympatizujících sil na Pražském hradě. Ministryně má dlouhodobě dobré vztahy nejen s prezidentem Milošem Zemanem, ale i s jeho poradcem a bývalým jednatelem české pobočky ruského ropného gigantu Lukoil Martinem Nejedlým či s kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu Národní bezpečnostní úřad odmítl udělit prověrku na stupeň přísně tajné.

„Takové informace nemám, ale absurdnost použitých argumentů indikuje, že rozhodování nemělo jasné a racionální pozadí péče o vzestup našich bojových schopností a modernizaci v souladu s plánem a závazky ke spojencům,“ konstatuje Gabal.

Šlechtová nyní řekla, že hodlá oslovit minimálně tři dodavatele. Jaké státy a firmy mezi nimi budou, nesdělila. Konkrétní chce být až v létě, kdy bude zakázku zadávat. Když ministerstvo dělalo průzkum trhu před dvěma lety, oslovilo Francii, Itálii, USA, Jižní Koreu a Německo. „Pokud se mají dělat velké akvizice, které stojí miliardy, nebudu zadávat něco, o čem se domnívám, že je lichá informace, nebo mi není sdělováno úplně dle pravdy,“ řekla dnes Šlechtová.

Bell nakonec mezi vybranými firmami být nemusí. Nešlo o komerční kontrakt, ale o smlouvu mezi dvěma vládami. Nabídka americké strany měla časově a cenově omezenou platnost a poté se prodlužovala. Šlechtová nakonec rozhodla o tom, že se s výběrem začne de facto nanovo.

„Diplomaticky bych řekl, že to je špatný a nešťastný signál nejen směrem k USA, ale i Itálii a dalším zemím, které se toho účastnily,“ hodnotí Šulc. Gabal je lakoničtější: „Zase Češi,“ odpověděl na dotaz, jaký signál česká vláda vyslala svým postupem spojencům.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1