Ministerstvo školství změny nechystá, systém ochrany před plagiáty je podle něj dostatečný | info.cz

Články odjinud

Ministerstvo školství změny nechystá, systém ochrany před plagiáty je podle něj dostatečný

Ministerstvo školství neuvažuje o změně zákonů, která by se týkala plagiátorství závěrečných prací studentů vysokých škol. Současný systém kontroly na vysokých školách považuje úřad za dostatečný. Za kvalitu závěrečných prací zodpovídá na každé škole daná zkušební komise a případně i další akademici. Školy by se měly zaměřit hlavně na ochranu proti selhání oponentů a proti případné korupci, uvedlo na dotaz ČTK tiskové oddělení ministerstva.

Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových pracích bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD). Malá z toho důvodu rezignovala minulý týden, Krčál v úterý. Oba své práce na českých univerzitách odevzdali v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.

Podle ministerstva se situace v posledních letech "značně zpřísnila". Současný systém nabízí různé možnosti, jak lze vzniku a obhajobě plagiátů zabránit. Většina škol používá antiplagiátorské programy, jako je Theses.cz, který ministerstvo považuje za velmi efektivní nástroj boje s plagiátorstvím. Nechystá proto v tomto směru žádné změny legislativy.

Podle úřadu odpovídají za kvalitu závěrečných prací, včetně odhalení případného plagiátorství, zkušební komise pro závěrečné zkoušky. Vnitřní předpisy jednotlivých vysokých škol k tomu navíc pak mohou stanovit i vedoucího práce, školitele, konzultanty a oponenty práce.

"Systém kontroly závěrečných prací na vysokých školách považuje ministerstvo za dostatečný, jednotlivým excesům však sebedokonalejší systém kontroly nemůže zabránit již vzhledem k tomu, že celý proces je jednoznačně personifikovaný a nelze se mu vyhnout," uvedl úřad. Vysoké školy by podle něj měly posílit hlavně vnitřní systém zajišťování kvality závěrečných prací a zamezit možným případům, kdy se oponent práci dostatečně nevěnuje, ať už z důvodů časových, nebo třeba kvůli úplatku.

Někteří akademici považují v současnosti za daleko zásadnější problém než plagiátorství to, když student někomu zaplatí, aby závěrečnou práci napsal za něj. Například mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Jiřina Studenková ve středu ČTK řekla, že taková práce je pak neodhalitelná detekčními systémy, protože je originální. Student však získává titul neoprávněně. "Obecně je tento problém považován za závažnější než plagiátorství," uvedla mluvčí.

Oponentkou zpochybňované Krčálovy práce na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) byla Libuše Mazánková, která byla zároveň vedoucí o rok starší bakalářské práce Marie Doležalové, uvedl ve středu mluvčí školy Jan Malý. Právě s ní se Krčálův text částečně shoduje. Podle Malého Mazánková není a nebyla zaměstnankyní UTB.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud