Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministerstvo zahraničí chce diplomata Füleho protlačit do čela OBSE. Jaké má šance?

Ministerstvo zahraničí chce diplomata Füleho protlačit do čela OBSE. Jaké má šance?

Významný post generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by mohl obsadit český kandidát. O pozici se nejspíš bude ucházet bývalý eurokomisař pro evropskou integraci a kariérní diplomat Štefan Füle. Návrh na jeho nominaci předloží ministerstvo zahraničních věcí vládě. 

„Takto rozsáhlé zkušenosti v oblasti evropské a euroatlantické bezpečnosti a početné kontakty na nejvyšší politické úrovni jsou pro kandidaturu na pozici generálního tajemníka OBSE ideálními předpoklady,“ uvádí zpráva k nominaci, kterou má redakce INFO.CZ k dispozici.

Štefan Füle
V současnosti působí jako stálý zmocněnec ministerstva zahraničí pro OBSE. Do října 2014 byl komisařem Evropské komise pro rozšíření a politiku sousedství. Ve vládě Jana Fischera působil na pozici ministra pro evropské záležitosti a za vlády Miloše Zemana byl náměstkem ministra obrany. Zastával i diplomatické posty, včetně velvyslance v Litvě či Velké Británii.

Lobby ze „zamini“

Kampaň za Füleho zvolení povedou špičky ministerstva zahraničí spolu s velvyslanci působícími v členských zemích mezinárodní organizace. „Ministerstvo zahraničních věcí bude rovněž koordinovat realizaci a provádět vyhodnocování kampaně. Členové vlády a další ústavní činitelé by tuto kandidaturu měli podporovat při vhodných příležitostech, při kontaktech se svými partnery z účastnických států OBSE,“ uvádí Zaorálkův rezort v předkládací zprávě.

Nominaci Füleho do čela OBSE nejdřív musí schválit vláda. Kandidáty můžou jednotlivé státy předkládat do 17. února, proces výběru pak povede Rakousko, které je pro letošní rok předsednickou zemí OBSE. Šéfa organizace přímo vybírají ministři zahraničí zúčastněných států. Jeho mandát je tříletý s možností jednoho prodloužení na další tři roky.

Podle analytika Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) by s křeslem šéfa OBSE získala česká diplomacie prestižní pozici. „OBSE je v tuto chvíli v podstatě jediná mezinárodní organizace, kde se vede dialog mezi Západem a Ruskem,“ podotkl. Právě proto ale výběr Füleho vůbec není jistý. Od května 2015 je totiž na sankčním seznamu osob, kterým Rusko zakázalo vstup do země. Přitom právě Moskva by s jeho angažmá v čele OBSE jako jeden ze zúčastněných států musela souhlasit.

Česko je jednou z 57 zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ta působí v konfliktních nebo politicky nestabilních oblastech, kam vysílá pozorovatele dohlížející na průběh bojů, dodržování lidských práv nebo na volby. Jednou z jejích největších současných aktivit je mise na Ukrajině, kde se Füle coby eurokomisař výrazně angažoval v době největší eskalace konfliktu.

Mandát současného generálního tajemníka OBSE Itala Lamberta Zanniera skončí letos v červnu. Na pozici působil od roku 2011.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1