Ministr Metnar zrušil pracovní cestu do Vídně. Přemohlo ho počasí | info.cz

Články odjinud

Ministr Metnar zrušil pracovní cestu do Vídně. Přemohlo ho počasí

Ministr Metnar zrušil pracovní cestu do Vídně. Přemohlo ho počasí
 

Dnešní pracovní cesta ministra obrany Lubomíra Metnara do Rakouska byla kvůli špatným povětrnostním podmínkám nad Vídní zrušena. Metnar tam chtěl jednat s rakouským protějškem Mariem Kunaskem o bilaterální spolupráci či vojenských cvičeních. ČTK to řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Vídeň o dopravních potížích neinformovala, podle ministerstva obrany by ale vyčleněné letadlo mohlo bezpečně přistát až po zlepšení počasí v 11:00. Ministři nyní budou pro své setkání hledat náhradní termín.

Na programu jednání byla bilaterální vojenská a průmyslová spolupráce, společné aktivity v Evropské unii v rámci konceptu trvalé posílené spolupráce zemí EU v obraně (PESCO) nebo vojenské cvičení, které se bude na podzim v rámci Středoevropské obranné spolupráce (CEDC) konat v Maďarsku. Tématem měla podle Pejška být i migrace a Metnar chtěl také rakouské armádě nabídnout nový letoun L-39NG české společnosti Aero Vodochody. Nový stroj by mohl nahradit rakouská cvičná letadla.

Rakouská média ani vídeňské mezinárodní letiště dnes nehlásí žádné vážnější dopravní komplikace způsobené počasím nebo sněhovou kalamitou. Na letišti ve Vídni-Schwechatu se normálně přistává. Ve Vídni dnes ráno a dopoledne mrzlo, ale beze srážek.

"Letoun vyčleněný na tuto cestu, tedy Jak-40, by měl podmínky pro bezpečné přistání až nejdříve před 11:00," poznamenal k důvodům zrušení cesty Pejšek. Jak-40 je malý třímotorový letoun. Armáda má ve výbavě dva tyto dosluhující stroje. Podle armádního webu může přepravovat 28 či 18 cestujících.

Úřad měl podle Pejška k dispozici meteorologickou předpověď, že se během dopoledne zhoršená viditelnost nad vídeňským letištěm zlepší, což se také stalo. "Ale znamenalo by to v každém případě přistání až před 11:00 a téměř tříhodinové zpoždění oproti plánovanému programu schůzky, proto jsme cestu raději odložili," dodal. Podobné zpoždění by podle něj nastalo i při cestě po zemi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud