Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministr vnitra Hamáček: Chci se zaměřit hlavně na bezpečnost a řešení migrace

Ministr vnitra Hamáček: Chci se zaměřit hlavně na bezpečnost a řešení migrace

Nový ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) označil za své priority řešení otázky migrace a bezpečnost. Řekl to po uvedení do funkce premiérem Andrejem Babišem (ANO). Hamáček bude zároveň ve vládě zastávat post ministra zahraničí, protože prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat nominovaného europoslance Miroslava Pocheho.

Hamáček je první ministr, kterého Babiš po dnešním jmenování vlády na Pražském hradě do úřadu uvedl. Společně s Metnarem, který se v nové vládě stal ministrem obrany, na úřadě strávili necelou půlhodinu. Babiš poté novinářům řekl, že na vnitru ještě vláda řeší některé rozpočtové otázky. "Chceme posílit rozpočet hasičů, taky samozřejmě to jsou platy policistů," řekl Babiš. Je přesvědčen, že Hamáček úřad zvládne. Otázku rozpočtu chce řešit i Hamáček. Najít se podle něj bude muset mix navýšení rozpočtu i možných vnitřních úspor na ministerstvu.

Hamáček v otázce priorit poukázal na to, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. "Já samozřejmě chci, aby tomu tak bylo i nadále. To znamená, že to je hlavní priorita ministerstva vnitra," zdůraznil. Za velkou výzvu označil mezinárodní situaci a migraci. "Plánuji velmi úzkou spolupráci s okolními státy i dalšími členskými státy Evropské unie," dodal. Podcenit také nechce hrozby terorismu.

Poznamenal, že vnitro není jen o bezpečnosti a policii. Velkou pozornost chce věnovat profesionálním i dobrovolným hasičům nebo České poště, která podle něj musí zůstat dostupná pro všechny ve velkých i malých obcích. Pracovat chce i na menší byrokratické zátěži. Jako první věc, které se chce věnovat, je sněmovní agenda. Detailní plány chce představit na chystané tiskové konferenci. „Chci být ministrem, který vytvoří co nejlepší podmínky pro práci všech zaměstnanců v resortu, kteří pracují ve prospěch občanů České republiky,“ doplnil.

Hamáčka Zeman jmenoval ministrem vnitra a zároveň pověřil i řízením české diplomacie, když odmítl jmenovat Pocheho. Babiš odmítl komentovat, zda jméno kandidáta do čela ministerstva zahraničních věcí změnil Pražský hrad nebo on. „Máme novou vládu, tak se těšte, všichni jste říkali, že to je problém, tak máme konečně vládu. Snad dostane důvěru. Podstatná je budoucnost, ne co bylo,“ řekl premiér. Hamáček ke svému dvojímu působení řekl, že to je problém, který bude koalice řešit. „Je jasné, že to není udržitelné po celé volební období," dodal. Situace se podle něj musí vyřešit v řádu týdnů či měsíců.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744