Články odjinud

Ministr vnitra Hamáček: Chci se zaměřit hlavně na bezpečnost a řešení migrace

Ministr vnitra Hamáček: Chci se zaměřit hlavně na bezpečnost a řešení migrace

Nový ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) označil za své priority řešení otázky migrace a bezpečnost. Řekl to po uvedení do funkce premiérem Andrejem Babišem (ANO). Hamáček bude zároveň ve vládě zastávat post ministra zahraničí, protože prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat nominovaného europoslance Miroslava Pocheho.

Hamáček je první ministr, kterého Babiš po dnešním jmenování vlády na Pražském hradě do úřadu uvedl. Společně s Metnarem, který se v nové vládě stal ministrem obrany, na úřadě strávili necelou půlhodinu. Babiš poté novinářům řekl, že na vnitru ještě vláda řeší některé rozpočtové otázky. "Chceme posílit rozpočet hasičů, taky samozřejmě to jsou platy policistů," řekl Babiš. Je přesvědčen, že Hamáček úřad zvládne. Otázku rozpočtu chce řešit i Hamáček. Najít se podle něj bude muset mix navýšení rozpočtu i možných vnitřních úspor na ministerstvu.

Hamáček v otázce priorit poukázal na to, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. "Já samozřejmě chci, aby tomu tak bylo i nadále. To znamená, že to je hlavní priorita ministerstva vnitra," zdůraznil. Za velkou výzvu označil mezinárodní situaci a migraci. "Plánuji velmi úzkou spolupráci s okolními státy i dalšími členskými státy Evropské unie," dodal. Podcenit také nechce hrozby terorismu.

Poznamenal, že vnitro není jen o bezpečnosti a policii. Velkou pozornost chce věnovat profesionálním i dobrovolným hasičům nebo České poště, která podle něj musí zůstat dostupná pro všechny ve velkých i malých obcích. Pracovat chce i na menší byrokratické zátěži. Jako první věc, které se chce věnovat, je sněmovní agenda. Detailní plány chce představit na chystané tiskové konferenci. „Chci být ministrem, který vytvoří co nejlepší podmínky pro práci všech zaměstnanců v resortu, kteří pracují ve prospěch občanů České republiky,“ doplnil.

Hamáčka Zeman jmenoval ministrem vnitra a zároveň pověřil i řízením české diplomacie, když odmítl jmenovat Pocheho. Babiš odmítl komentovat, zda jméno kandidáta do čela ministerstva zahraničních věcí změnil Pražský hrad nebo on. „Máme novou vládu, tak se těšte, všichni jste říkali, že to je problém, tak máme konečně vládu. Snad dostane důvěru. Podstatná je budoucnost, ne co bylo,“ řekl premiér. Hamáček ke svému dvojímu působení řekl, že to je problém, který bude koalice řešit. „Je jasné, že to není udržitelné po celé volební období," dodal. Situace se podle něj musí vyřešit v řádu týdnů či měsíců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud