Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministři chtějí mírnější kontroly při cestě k moři do Chorvatska. Na hranicích jinak strávíte dva dny, varují

Ministři chtějí mírnější kontroly při cestě k moři do Chorvatska. Na hranicích jinak strávíte dva dny, varují

Ministři vnitra ČR a SR chtějí zmírnění hraničních kontrol na příjezdových hranicích do Chorvatska. Podle nich už nyní turisté čekají na kontrolu i několik hodin, v letní sezoně by se situace mohla ještě zhoršit. Shodli se na tom na společném jednání. Návrh chtějí přednést na příštím jednání ministrů vnitra EU, které by se mělo konat v druhé polovině května.

S návrhem na výjimku ze systému hraničních kontrol přišel slovenský ministr Robert Kaliňák a český protějšek Milan Chovanec (ČSSD) jej podpořil. „Naším zájmem je posunout kontroly až na výstupní hranice z Chorvatska, aby z Maďarska, Slovinska a Rakouska byly hranice plynule průjezdné,“ řekl Kaliňák.

Podle ministrů je nepřijatelné, aby už nyní před hlavní turistickou sezonou turisté čekali na hranicích až tři nebo čtyři hodiny. „Je nevyhnutelné, abychom udělali úpravu pro letní sezonu. Mohlo by se snadno stát, že ze sedmi dní dovolené by naši občané byli na hranicích dva dny,“ doplnil.

„My se k tomu připojujeme, je to velmi dobrá myšlenka. Budeme společně iniciovat jednání, aby výjimka byla poskytnuta,“ připojil se Chovanec.

Pro Čechy i Slováky je Chorvatsko jednou z nejnavštěvovanějších destinací, loni do Chorvatska přijelo 731 000 Čechů. Ministři doufají, že najdou podporu i u dalších zemí, pro jejichž turisty je Chorvatsko vyhledávanou zemí.