Články odjinud

Ministři vnitra: Prioritou je ochrana vnější hranice, musíme potírat pašeráctví lidí

Ministři vnitra: Prioritou je ochrana vnější hranice, musíme potírat pašeráctví lidí

Ministři vnitra Rakouska, Německa a Itálie se dnes před zahájením neformálního jednání resortních kolegů z EU v Innsbrucku shodli na nutnosti posílit ochranu vnějších hranic unie a potírat pašeráctví lidí. Chtějí vytvořit takzvanou „koalici aktivních“.

Ministři Herbert Kickl, Horst Seehofer a Matteo Salvini potvrdili svůj společný tvrdý postoj vůči migraci. Rakouský ministr Kickl poznamenal, že tato skupina chce „vyslat jasný vzkaz světu, a zvláště pašerákům, že v budoucnu už nebude možné a nemělo by být možné vkročit na evropskou půdu, jestliže nemáte právo na ochranu“.

Seehofer řekl, že tato trojice ministrů usiluje o evropská řešení, ale jsou si vědomi toho, že to bude „herkulovský úkol“. Seehofer také řekl, že v jednáních o reformě migrační politiky EU se díky Německu, Itálii a Rakousku "věci daly do pohybu".

Kickl jsou „věci poměrně jednoduché“. Všichni tři ministři podle něj chtějí udělat pořádek v oblasti, v níž „příliš dlouho panoval jistý nepořádek“.

Podobně se vyjádřil italský ministr vnitra Salvini, který zopakoval svou tezi „méně vyplutí z Libye - méně příchodů do EU“. Politik, který je šéfem pravicově populistické Ligy, proto vyzval k větší podpoře Libye, která by podle něj měla už na svém území migrantům zabránit v cestě do Itálie. Zároveň by podle něj měla být změněna pravidla záchrany uprchlíků ve Středozemním moři.

Za Česko republiku se jednání v tyrolské metropoli účastní náměstek ministra vnitra pro vnitřní věci Jiří Nováček.

 

Články odjinud