Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministryně Šlechtová si říká o funkci. Babiš dělá mrtvého brouka

Ministryně Šlechtová si říká o funkci. Babiš dělá mrtvého brouka

Hnutí ANO stále v průzkumech neztratilo favorizovanou pozici do podzimních sněmovních voleb. O tom, kdo za něj bude kandidovat a případně na jaké pozici, se zatím uvnitř hnutí oficiálně nerozhodovalo. Jisté je, že přední místa na kandidátních listinách jsou takřka jistou vstupenkou do poslanecké lavice. Na jedné z nich by se viděla i ministryně za hnutí Karla Šlechtová, která se netají tím, že by i v příštím volebním období chtěla znovu do čela ministerstva. Andrej Babiš ale nereaguje.

„Ptala jsem se pana ministra financí Andreje Babiše, jestli by uvažoval o nějaké budoucí spolupráci, protože jsem nominantem hnutí ANO. Zatím jsme se nedostali dál než k mé otázce,“ řekla Šlechtová minulý týden Lidovým novinám. „Já jsem postavila na nohy ministerstvo pro místní rozvoj. Já bych samozřejmě ráda usilovala o další ministerskou pozici. Já se na to pana Babiše ptala, nabídla jsem mu svou spolupráci. Je to na něm,“ sdělila pak Právu.

Hnutí prý čeká, až bude po volebním sjezdu, kde si zvolí nové vedení, řekla pro INFO.CZ mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. Až pak prý začne řešit, koho vyšle ve svých barvách do voleb. Pokud Šlechtové kandidaturu hnutí nenabídne, její vyhlídky na pokračování ve vedení rezortu se značně tenčí.

O Karle Šlechtové je v poslední době často slyšet. Ať už jde o její emotivní vystoupení před poslanci na téma norem na rakve, nadávky směrem k zákonodárcům nebo pobouřené výlevy na sociálních sítích. Šéfka rezortu, který nikdy moc v médiích nerezonoval a nepřinášel témata, která by hýbala veřejnou diskuzí, za dva a půl roku vyplodila i za cenu kontroverzí snad víc témat než její předchůdci dohromady. A evidentně přidává.

Jsem veřejný majetek

Karla Šlechtová dělá zřejmě všechno proto, aby šokovala svými vyjádřeními na sociálních sítích i do médií. „Ministruji v zájmu občanů. Nesu značnou odpovědnost i hmotnou. Nemám čas. Šla jsem do toho, abych vykonávala funkci správně a pro občany, protože jsem jedna z nás, žádný nadčlověk, jak si o sobě myslí někteří politici. A proč? Vždyť je to každému jedno. A nikdo si toho neváží. Jsem veřejný majetek a nemám právo na nic a držet ústa, když si zákonodárci dělají, co chtějí. Je to smutné, hnusné, celý systém, proti kterému bojuji. Ale pořád bojuji a nevzdám to. Lidi mi za to stojí a má země taky. A je to strašně těžký v tom všem zakonzervovaném systému,“ napsala minulý týden na svůj facebookový profil.

Z agendy ministerstva pro místní rozvoj, které má na starosti hlavně eurofondy, není příliš mnoho témat, která by napřímo doléhala na běžný život lidí. Nabízí se proto jedno spíše okrajové – pohřebnictví. Ministryně tak vytahuje další kartu a kolem papírových rakví roztáčí divadlo. „Mě nas*ali, ty poslanci. Tohle se nedělá. A proč? Řekněte mi proč? Proč to dělám?“ hřměla ministryně naposledy před rozhovorem pro Českou televizi kvůli dvouhodinové přestávce poslaneckého klubu komunistů.

Proti všem!

Novelu pohřebnického zákona, jež má zpřísnit parametry rakví, zavést kontroly pohřebních ústavů nebo například umožnit pohřbít nenarozený plod, si Šlechtová vzala za své i za cenu silných slov. Platformou jí jsou sociální sítě, kde se nepokrytě vyjadřuje o lobby pohřebních ústavů nebo spílá na adresu poslanců.

„Je neuvěřitelné, že ve sněmovně již pobíhají lobbistické skupiny pohřebních služeb. Jsem zvědavá, kolik poslanců jim skočí na lep. Dobojuji novelu zákona o pohřebnictví, a to klidně proti všem, hlavně v zájmu nás občanů, my jsme ten důvod, proč jsem se do této citlivé věci pustila a dotáhnu ji!“ hlásala v uplynulém týdnu na svém facebookovém profilu.

Nápadů, jak zviditelnit obvykle nejméně viditelný úřad a své působení ve vládě, měla Šlechtová už víc. Ostrou debatu vyvolala například předloženým návrhem na zestátnění Pražského hradu. „Ať sami lidé rozhodnou, zda má Hrad jako symbol České republiky patřit jedné církvi, nebo nám všem,“ napsala tehdy na Twitter. Předložený návrh ale neměl podporu z řad koaličních partnerů. „Větší blbost jsem dlouho neslyšel,“ reagoval na Facebooku například ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Jestli paní ministryně říká, že jsme její konfiskační návrh nepochopili, pak já říkám, že blbost nelze pochopit, pouze politovat,“ nebral si lidovecký vládní kolega servítky.

Nejlepší ministryně vlády

Sympatie tak ale získala jinde. Za nejlepší ministryni Sobotkovy vlády ji označil prezident Miloš Zeman. Vedle první dámy a manželky ministra obrany Veroniky Žilkové ji dokonce na pátečním plese prezidentského páru vyzval k tanci. A v létě pro ni našel místo v prezidentském speciálu do Ria de Janeira, kde spolu v teplákovce s logem českých olympioniků fandili na tribuně. Prezident obvykle ani nešetří slovy kritiky na adresu ministryně.

O její oblibě uvnitř hnutí se zato příliš mluvit nedá. Od začátku svého vládního angažmá se totiž vždy loajálně nejevila, když například odmítala na vládě hlasovat svorně s Babišovým hnutím. Na stranických akcích ale nechybí. Jen pár dní po nástupu do funkce už spolu se straníky hnutí ANO podporovala po boku předsedy Andreje Babiše kandidáty na volebním štábu během voleb do obecních zastupitelstev a Senátu v roce 2014. Nechybí na většině stranických akcí, večírcích hnutí a fotografiích z nich. Někdejší úřednice Karla Šlechtová se do funkce ministryně dostala skrze nabídku hnutí ANO po Věře Jourové, která odešla do Bruselu na post eurokomisařky. 

Jako neviditelná úřednice se Šlechtová rozhodně neukazuje na sociálních sítích ani směrem k veřejnosti. Vedle komentářů, kde silnými slovy nešetří, přidává fotky například u kravské ohrady. „Krávy i býci jsou prima. Věří anebo ne. Jako ministr se zpovídám za vše. Mám nové prkénko na WC, třeba to někoho zajímá,“ komentovala soukromou fotku. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744